Yunan Medyasının ABD Haritasıyla Provokasyonu ve Türk Savunma Sanayii Korkusu

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS'in Şubat 2022 tarihinde gündeme getirdiği ABD kanalı CBS TV'de yayınlanan bölünmüş İstanbul haritası provokasyonunu Yunan Pentapostagma gazetesi tekrarladı. Hadsiz ve provokatif tavrın sınırlarını zorlayan Pentapostagma'nın mesnetsiz haber başlığı ise ; "ABD, Ankara'yı 96 saatte işgal edecek" oldu. Ülkesini tamamen ABD üslerine teslim eden Yunanistan'ın provokasyon malzemesini bile doğrudan ABD'den alması Yunanistan'ın müstemleke vaziyetinin içler acısı halini net bir şekilde ortaya koyuyor. 

Tehdit ve provokasyon için hazırlanmış haberde dahi Türkiye korkusunu gizleyemen Yunan Pentapostagma, Türkiye'nin sahip olduğu milli ekipman ve araçlardan duyduğu endişe ve kaygılara da haberde yer verdi. Türk Ordusu'nun "Fransız ve Yunan savaş gemileriyle baş edemeyeceklerini belirten" hezeyan dolu haberde bu nedenle bir gerilla savaşı tarzı olarak Türkiye'nin insansız deniz araçları geliştirdiği propagandasına yer verildi. Diğer yandan haber içerisinde olası bir savaşta Fransız donanmasının da Yunanistan ile yanyana Türk Ordusu ile savaşacağına yer verildi. Bu doğrultuda Yunanistan'ın yüzlerce yıllık savunma,propaganda ve politika üretme konularında bile büyük devletlerin şemsiyesi altına sığınma geleneğinin hiç değişmediği ortaya çıktı. 

İnsansız deniz araçları korkusuna özellike yer verilen haberde Türkiye'nin %100 yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Cirit füzelerinin de etkili olabileceğine yer verildi. Yine haber içerisinde Libya ile 2019 yılında imzalanan MEB anlaşmasına da değinilerek, "barut kokuyor" ifadesinde bulunuldu. 

Kaynak; 

https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7097328_amerikaniko-polemiko-senario-efialtis-gia-katalipsi-tis