YUNAN MEDYASININ ANA ODAĞI TÜRK DEGS!

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı (M) Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın açıklamaları ve ifadeleri Yunan Medyasının hemen hemen tüm organlarında ve platformlarında geniş yer buldu. 14 Kasım 2021 tarihli Yunan medyası haberlerine damga vuran Cihat Yaycı’nın “Tembel Yunanlılar Türklerle Savaşamaz” sözleri ve “Türkiye’ye karşı nükleer tehditte bulunan Yunanistan BM’ye şikayet edilmelidir!” tavsiyesi Yunanistan’ın hemen hemen tüm haber ve medya platformlarında manşet oldu.

Yunan Medyası Tembel Olmadıklarını Kanıtlama Yarışına Girdi

WeeklyNews, Bahalo News, Ant1 News, Lykavitos, Capital.gr, Defencenet.gr, Alphafreepress, Palo gibi Yunanistan’ın önde gelen onlarca haber ve medya platformu Cihat Yaycı’nın Yunanistan’ın tehdit ve santajlarını küçümseyen “Tembel yunanlılar bizimle savaşamaz” sözlerine geniş yer verdi. Mavi Vatan’ın babası ve Türk-Libya Anlaşmasının mimarı ifadeleriyle bahsedilen Cihat Yaycı’nın sözleri, Yunanistan’ın önde gelen spor bülteni sporttime.gr adlı sitede bile gündem oldu.

Yunanistan, TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı’nın yürüttüğü kamuoyu diplomasisinin önemine örnek teşkil edecek şekilde tepkiler ortaya koyarken, Yunan medyası da hep bir ağızdan Cihat Yaycı’nın sözlerine karşılık vermek için birbirleriyle yarıştı.

Yunanistan’dan Yeni Şikayet Endişesi

Cihat Yaycı’nın TV NET yayınındaki açıklamalarını gündeme almaya devam eden Yunan Medyası, “Yunanistan, Türkiye’yi nükleer silahla tehdit etmektedir. BM’ye şikayet edilmelidir.” Tavsiyesine de geniş yer ve tepkiler verdi. Aktif diplomasi dilinin ve kamuoyu faaliyetinin önemini ortaya koyan bu gelişmeler sonucunda TÜRK DEGS’in yürüttüğü kamuoyu diplomasisi tarzının ve yaklaşımının işe yararlılığı da ortaya çıkmış oldu.

Yunanistan’ı iddia makamı ve cevap verilmesi gereken bir ülke konumundan düşüren bu gelişmeler sonucunda; Yunanistan, cevap veren, endişelene ve savunma pozisyonuna geçen ülke konumuna gelmiştir. TÜRK DEGS’in benimsediği kamuoyu diplomasisi tarzı,  medya organizasyonlarına ve kurumlarına örnek teşkil edecek noktaya ulaşmıştır. Yunan medyasının ve aktüel platformlarının tüm enerjilerini bu konuya ayırmaları ülkemizin Doğu Akdeniz ve denizcilik politikalarında önemli bir kazanım olarak kayıtlara geçmiştir. Genel diplomasimiz içinde ciddi bir perspektif sunmaktadır.

İlgili sitelerin tamamı;

https://weeklynews.gr/tzichat-giaitzi-den-einai-dynaton-na-mas-polemisoyn-tempelides-opos-oi-ellines/

https://www.bahalonews.gr/tzichat-giaitzi-den-einai-dynaton-na-mas-polemisoun-tebelides-opos-oi-ellines/

https://www.ant1news.gr/eidiseis/article/617922/paralirima-giaitzi-oi-tempelides-ellines-den-mporoyn-na-mas-polemisoyn

https://www.lykavitos.gr/news/politics/neo-tourkiko-paralirima-kata-tis-elladas

https://www.capital.gr/diethni/3588368/o-pateras-tou-tourko-lubikou-mnimoniou-gia-ellada-den-einai-dunaton-tempelides-na-mas-polemisoun

https://www.defencenet.gr/defencenet-tv/911589_paralirima-tgiaitzi-oi-ellines-einai-anikanoi-kai-tempelides-tha-kerdisoyme

https://www.alphafreepress.gr/2021/10/14/kosmos/ellinotourkika-nea-neo-paralirima-apo-ton-tzixat-giaitzi/  

https://www.tilestwra.com/paralirima-giaitzi-oi-tempelides-ellines-den-mporoyn-na-mas-polemisoyn/

https://www.real.gr/kosmos/arthro/paralirima_tourkou_apostratou_antinauarxou_oi_tempelides_ellines_den_mporoun_na_mas_polemisoun-776716/

https://www.usay.gr/diethni/o-toyrkos-antinayarchos-poy-leei-pos-eimaste-poly-tempelides-gia-na-toys-polemisoyme/ 

https://www.sportime.gr/ellinotourkika/ellinotourkika-den-ine-dinaton-na-mas-polemisoun-i-tempelides-ellines/     

https://www.palo.gr/pagosmia-nea/ellinotoyrkika-nea-neo-paralirima-apo-ton-tzixat-giaitzi/28243653/