Yunan Medyasının En Büyük Merakı; "Yeni Sondaj Gemimizin Görev Yeri"

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisi 7 Mart’ta Güney Kore’den yolan çıkarak 19 Mayıs'ta Mersin Taşucu'na demirlemiş ve sondaj hazırlık çalışmalarına başlamıştı. Hazırlıkların sürdüğü Mersin'de açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Abdülhamid Han sondaj gemisinin ağustosun ilk yarısında ilk görev yerine gideceğini açıkladı. Dönmez: "Abdülhamid Han sondaj gemisinin ilk görev yeri için 5-6 alternatif görüşülüyor. Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Görev yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur" dedi. Arama ve sondaj alanında dünyadaki en ileri nesil beş gemiden birisi olan Abdülhamid Gemisinin yeni görev yeri Yunan medyası tarafından da ciddi şekilde mercek altına alındı. 

Yunan Pentapostagma gazetesi, dördüncü sondaj gemimizi mercek altına aldığı haberinde  "Türk sondaj kulesi ağustos ayında kalkıyor ama Karadeniz'e gidiyor" başlığıyla yayınladı. Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in "Görev yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur" sözlerini çarpıtan Yunan medyası Pentapostagma, Yunanistan'ın Türkiye'nin Mavi Vatan'daki arama ve sondaj faaliyetlerine yönelik gerilimini bir kere daha ortaya koydu. 

https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7101248_ektakto-bgainei-aygoysto-toyrkiko-geotrypano-alla-paei-mayri