Yunan Medyasının Kaygı ve Endişesi; Cihat Yaycı

Sosyal Medyada Paylaş!

Adalar Denizi'ndeki gündemle birlikte Yunan medyası düzenli olarak gündemine aldığı TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı'nın son açıklamalarıda Yunan Eleftaria ve Zarpanews isimli haber platformlarında gündem oldu. Yunan ANT1 kanalı ve Pentapostagma gazetesinin Cihat Yaycı haberlerinin ardından Yunan medyasının diğer platformları da Yaycı'nın açıklamalarını gündem yapmaya devam ediyor.

Yunan Eleftaria Haber Platformu'nun haberinde Cihat Yaycı'nın; "Adalar Denizi'nde Türk-Yunan sorunu yok, Yunan talepleri var. Yunanistan sınırlarını savaşmadan 6 kez büyütmüş bir devlettir" sözlerine yer verilirken, aynı haber içerisinde Cihat Yaycı'nın "Türkiye'nin NATO'dan çıkartılması için bir kampanya yürütülüyor. Bu kampanya'nın en önemli ayaklarından birisi de Yunanistan" ifadelerine yer verildi. Yunan Eleftaria Haber Platformu özellikle Cihat Yaycı'nın Yunanistan'ın bir ABD üssüne dönüştüğüne yönelik açıklama ve ifadelerini gündemine aldı.

Cihat Yaycı'nın EFES 2022 Tatbikatına yönelik değerlendirme ve açıklamaları ise Yunan Zarpanews'in ana gündemine endişeli haberlerle oturdu. Yunan Zarpanews, Cihat Yaycı'nın "Ülkeler tatbikatlara ordularının eğitim seviyesini artırmak ve yeni şeyler öğrenmelerini hedefleyerek katılırlar. EFES-2022 tatbikatı bize gösterdi ki birçok ülke Türk ordusunun gerçekleştirdiği tatbikatlara katılma ihtiyacı duyuyor. Bu durum Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dünyada gelmiş olduğu seviyenin bir göstergesi" ifadelerini gündemine alarak, haberde Türkiye'nin Adalar Denizi'ndeki etkinliğini tatbikat ve çalışmalarla genişletebileceğine dair Yunan hükümetine uyarılarda bulundular. 

Kaynak;

https://www.zarpanews.gr/gia-toys-anistoritoys-kai-ageografitoys-toyrkoys-axiomatoychoys-quot-nisi-giok-efenti-m-quot/

https://www.eleftheria.gr/m/%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82/item/316501-%CF%86%CE%BF%CE%B2%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%BE-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF,-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CF%8C%CF%87%CE%B9.html