YUNAN MEDYASININ ODAĞINDA YİNE CİHAT YAYCI VAR!

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı (M) Tümamiral Cihat Yaycı’nın sözleri Yunan Medyasında yankılamaya devam ediyor. Cihat Yaycı’nın daha önce “Doğu Akdeniz’de faaliyetler yürütmez, hakkımız olan alanlarda arama ve sondaj çalışmaları yapmaz isek Doğu Akdeniz’i kaybederiz!” Tespitleri Yunan medyasında geniş yankı bulmuştu.

Cihat Yaycı’nın Uyarıları Yunanistan’da da Yankılandı

Cihat Yaycı’nın Türkiye’ye yönelik uyarı ve tavsiyeleri, Yunan Lawandorder.gr isimli medya sitesinde gündeme getirildi. Cihat Yaycı’nın “TPAO arama ve sondaj faaliyetleri yapmaz, Libya Anlaşmasını kendi elimizle kadük ederiz” tespitlerine yer veren Lawandorder.gr Sitesi, Cihat Yaycı’nın uyarıları hakkında da değerlendirme yazılarında bulundu.

Yunan medyasının Doğu Akdeniz hususunda Türkiye’ye kulak kabartması ve Türkiye’nin uyguladığı politikalar özelinde Yunan kamuoyu ve yetkililerini uyarması, Türkiye açısından ciddi şekilde analiz edilmesi gereken bir olgu olarak karşımızda durmaktadır. Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerimizin pasifleşmesi ve menfaat noktalarımızdaki zemin kaybı Yunanistan tarafından kazanım ve fırsat olarak değerlendirilmektedir.

Yunan Medyası Tembel Olmadıklarını Kanıtlama Yarışına Girdi

Diğer yandan, 13 Kasım 2021 tarihli Yunan Lamiareport isimli haber sitesinin gündeminde de Cihat Yaycı’nın “Yunanlılar gibi tembel milletler bizimle savaşamaz!” cümlelerine yer verildi. Daha önceki açıklamalarında da Yunanlıların “Yunanistan’ın Türkiye için bir rakip olmadığını, coğrafi ve askeri üstünlüğün Türkiye lehinde olduğunu” vurgulayan Cihat Yaycı, TV NET ekranlarında yaptığı çözümleme ve açıklamalarla da Yunan medyasının odağı haline geldi.

14 Kasım 2021 tarihli Ethnos Gazetesinin ana gündemlerinden birisi de yine Cihat Yaycı’nın cümleleri oldu. “Türk-Libya Mutabakatı’nın mimarı” tanımıyla Cihat Yaycı’nın sözlerine yer veren gazete, Cihat Yaycı’nın TV NET ekranlarında yaptığı açıklamalara da geniş şekilde yer verdi.  Cihat Yaycı’nın açıklamalarını gündeme taşıyan Lamiareport, Ethnos, Lawandorder.gr sitelerinin tepkileri Yunan medyasının adeta “Tembel olmadıklarını kanıtlama” yarışına girdiğini gösteriyor.

Nükleer Tehdite Karşı BM Şikayeti Önerisine Tepki

Cihat Yaycı, “AB’nin en büyük nükleer gücü arkamızda” ifadeleriyle Türkiye’ye nükleer tehdit ve şantajda bulunan Yunanistan’a yönelik ifadelerine de Yunan savunma analisti Andreas Mountzouroulias’tan tepki geldi;

Kamuoyu Diplomasisinin ve Aktif Faaliyetin Gücü

Doğru, etkin ve aktif kamouyu diplomasisinin ne kadar önemli olduğunu ve savunmaya yönelik politikalardan ziyade taarruzu merkeze alan hamlelerin önemi bu gelişme ve haberlerle birlikte bir kere daha tescillenmiş oldu. Diğer yandan; Türkiye’nin tüm medya ve siyaset enstrümanlarıyla dış politika meselelerinde birlik göstermesi gerektiği de zorunlu bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Yunan medyası ve politik figürleri bir bütün olarak Doğu Akdeniz’deki hakszı taleplerini savunuyor ve Türkiye’deki milli kurum ve kişilere ortak ağızdan saldırmaya devam ediyor. Farklı siyasi görüşlere sahip yunan medya platformlarının tamamı Türkiye karşıtlığı ve Türkiye’nin hak ve menfaatlerini savunan kişilere yönelik saldrılarda fikir ve eylem birliği yaparak faaliyet yürütmektedir. Milletimizin ve devletimizin bu durumun farkında olarak uygun politik hamleleri yapacaağından şüphemiz yoktur!