Yunan Medyasının Rutini: Cihat Yaycı'ya Yönelik Saldırganlık

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye'den tavizler koparmak amacıyla müzakere ve diplomatik görüşmeleri bir araç haline getiren Yunanistan'ın saldırgan politikaları medyasında da vücut bulmaya devam ediyor. Yunan medyası, Miçotakis'in Türkiye'yi ziyaret ettiği ve diplomatik saygısızlıklarda bulunduğu günlerde olacakları erkenden haber veren Cihat Yaycı'ya saldırdı. Yunan medya platformu Pronews, 14 Mart 2022 tarihli gündeminde ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı'nın bölge ülkelerine yönelik uyarılarını haberleştirerek saldırı üslubunu ve konusunu genişletti.

Son bir haftadır katıldığı yayın ve programlarda Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın ve Yunan Başbakanı Miçotakis'in daha önce yapmış oldukları saygısızlıkları tekrarlamamaları gerektiğine yönelik uyarılarda bulunan Cihat Yaycı, hem güncel hem de geçmişte yaptığı uyarılar sebebiyle Yunan medyasının hedefi haline geldi. Yunanistan'ın önde gelen haber platformları "Mavi Vatan Cihat Yaycı, Mavi Vatan ve Libya Antlaşmasının Mimarı" sıfatlarını kullanarak hem Mavi Vatan'a hem de Cihat Yaycı'ya saldırıyor. 

Cihat Yaycı'nın Mavi Vatan prensipleri içerisinde vurguladığı "Hakkaniyet, Oransallık ve Coğrafyanın Üstünlüğü" gibi etik ve bilimsel ilkeler de Yunan medyasının hedefi haline geldi. Yunan Medyası Pronews, Cihat Yaycı'nın "Mısır, Yunanistan ve GKRY ile anlaşarak iki Kıbrıs Adası kadar alanını kaybetmiştir." tespitlerini hedef aldı. Cihat Yaycı'nın özellikle Miçotakis'in ziyareti özelinde yaptığı uyarılar da hem Yunan medyası hem de hükümeti tarafından ciddi rahatsızlık uyandırıyor.