Yunan Muhalefet Lideri Çipras: "Yunanistan, ABD'ye Tavizler Veriyor"

Sosyal Medyada Paylaş!

SYRIZA Partisi'nin lideri, eski başbakan ve mevcut muhalefet lideri olan Çipras, Yunanistan'ın ABD ile yaptığı savunma anlaşmasını ve mevcut Yunan hükümetinin ABD ile olan ilişkilerini "taviz" olarak tanımladı.

Adeta bir ABD üssüne dönüşen Yunanistan, ABD ile derin askeri ve savunma ilişkileri kurmuş vaziyette. Türkiye karşıtlığı nedeniyle ABD askerlerinin ülkede kümelenmesine ve yabancı askeri varlığın Yunanistan'da üsler kurmasına izin veren mevcut Yunan hükümeti,muhalefet tarafından ciddi şekilde eleştiriliyor. Yunan hükümetinin ABD'ye tavizler verdiğini ve Dedeağaç Limanı'nında ABD'ye tahsis edilmesinin ciddi olumsuz sonuçları olduğunu belirterek hükümeti ABD'ye taviz vermekle suçladı. 

Çipras iktidar olduklarında ise Yunanistan'ın ABD ile imzaladığı anlaşmaları tekrar gözden geçireceğini ve revize edeceğini de belirtti. Çipras'ın başkanı olduğu Syrıza Partisi de ABD ile Yunanistan'ın yaptığı savunma anlaşmasının yenilenmesi oylamasında red oyu kullandı. 

Kaynak; 

https://www.tanea.gr/2022/05/12/politics/parliament/tsipras-gia-amyntiki-symfonia-me-ipa-kanete-kolossiaias-simasias-paraxoriseis/