Yunan tezlerine uygun NAVTEX

Sosyal Medyada Paylaş!

Milli Gazete Yazarı Sn. Gökçen Göksal, 11 Ekim 2021 tarihli köşe yazısında “Yunan tezlerine uygun NAVTEX” başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. “Oruç Reis için ilan edilen yeni NAVTEX, Mavi Vatan’ın sınırlarını değil Yunan ve AB’nin dayattığı Sevilla haritasını baz alıyor…” ifadelerine değinen Göksal, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin de navtex hakkında yayımladığı görüşlere yer verdi.

 

Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın başkanlığını yürüttüğü TÜRK DEGS’ten yapılan değerlendirmede, “Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yeni NAVTEX yayımlandı. KKTC ile Anamur arasında. Maalesef yine Sevilla haritası dışına çıkmamışız. Umarız eski dik duruşlu günlerimize kısa zamanda döneriz” ifadelerine yer verildiğini ifade etti. Yaycı ile beraber çok sayıda diğer uzmanın da yayınlanan NAVTEX’in tutarlı ve tatminkâr olmadığının altını çizdiğini özellikle belirtti.

 

 

Yunan tezlerine uygun NAVTEX

 

Oruç Reis için ilan edilen yeni NAVTEX, Mavi Vatan’ın sınırlarını değil Yunan ve AB’nin dayattığı Sevilla haritasını baz alıyor…

 

 

9 aydır Antalya Körfezi’nde Yunanistan ve AB’ye şirin gözükmek için nedensiz bekletilen sismik araştırma gemisi Oruç Reis için KKTC ve Anamur arasındaki bulunan bir sahada yeni NAVTEX (denizcilik bildirimi) yayınlandı. İlan edilen NAVTEX’in koordinatlarına bakınca, mevcut alanın Türkiye’ye dayatılan Sevilla haritasının içerisinde kaldığı görülüyor. Mavi Vatan’ı değil de Yunan ve AB tezlerine uygun olarak çizilen Sevilla haritasına uygun olarak yayınlanan NAVTEX, Mavi Vatan’a ihanet olarak yorumlandı.

 

 

Uzun zamandır Antalya Körfezi’nde bekletilen Oruç Reis sismik araştırma gemisi için KKTC ile Anamur arasında bulunan bir sahada yeni NAVTEX  (denizcilik bildirimi) yayınlandı. Bildirime göre Oruç Reis gemisi 8 Ekim-16 Aralık tarihleri arasında belirlenen sahada sismik faaliyetler yürütecek. Duyuruda sismik araştırma yapmak için bölgede bulunan araştırma gemisinden 6 deniz mili açık geçilmesi uyarısı da yapıldı. Peki Oruç Reis için yayınlanan bu yeni NAVTEX ne anlama geliyor.

SEVİLLA HARİTASI DIŞINA ÇIKILMAMIŞ

Müstafi Tümamiral Amiral Cihat Yaycı’nın başkanlığını yaptığı TÜRKDEGS’ten yeni bildirimle ilgili yapılan değerlendirmede, “Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yeni NAVTEX yayımlandı. KKTC ile Anamur arasında. Maalesef yine Sevilla haritası dışına çıkmamışız. Umarız eski dik duruşlu günlerimize kısa zamanda döneriz” denildi. Yaycı ile beraber çok sayıda uzman da yayınlanan NAVTEX’in tutarlı ve tatminkâr olmadığının altını çizdi.

“ÖNEMLİ OLAN, SİSMİK ARAŞTIRMA VE SONDAJ YAPMANIZ”

Mavi Vatan’ın darmadağın olmasından duyduğu endişeyi dile getiren Amiral Cihat, “İskambil kâğıdı gibi büyük fedakârlıklarla dizilen Mavi Vatan bir fiske ile darmadağın oluyor. Libya Anlaşması ile ortaya çıkan deniz yetki alanlarında ihale süreci bitmesine rağmen 9 aydır TPAO’ya ruhsat verilmediğini hatırlatarak, “Biz bu hatta bir faaliyet yapmıyorsak, bu anlaşma kadük olur. Mavi Vatan sloganik laflardan öte bu tür faaliyetlerle vatan oluyor. Enerji faaliyetlerimiz olmasa söylemlerimiz teoriden öteye gitmez. Sizin burada askeri olarak varlık göstermeniz oradaki deniz yetki alanı haklarınızı kullandığınız anlamına gelmiyor. Önemli olan sizin buralarda sismik araştırma ve sondaj yapmanız” değerlendirmesinde bulundu.

SEVİLLA HARİTASI NEDİR?

Sevilla haritası, 2007 yılında Sevilla Üniversitesi’nde çalışan akademisyenler tarafından hazırlandı. Tamamen matematiksel bir hesapla çizilen haritaya göre, Doğu Akdeniz’de Yunan kıta sahanlığı, Meis adasından Mısır’a doğru Doğu Akdeniz’in ortasına kadar iniyor. Kıbrıs adasına da aynı şekilde ortay hat hesabıyla tanınan deniz alanları da işin içine girince Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yetki alanı yalnızca Antalya Körfezi açıklarında küçük bir alan olarak gösteriliyor.

Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/7955263/yunan-tezlerine-uygun-navtex