YUNAN VE RUM IKILISI ARKALARINA ALDIKLARI ABILERIYLE TURKIYE’YE GOZ DAGI VERMEYE CALISIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı 5 Kasım 2021 tarihinde Ulusal Kanal ekranlarına konuk oldu. Nemesis tatbikatını değerlendiren Yaycı, “şüyuu vukuundan beter” değerlendirmesinde bulundu. Yunanistan ve Rum ikilisinin bir mesaj vermek amaçlı bu tatbikatı kullandığını belirten Yaycı, Yunan ve Rum ikilisinin arkalarına aldıkları abileriyle her zamanki gibi yine Türkiye’ye göz dağı vermeye çalıştıklarını belirtti.

  

YAYCI’DAN NEMESİS TATBİKATI DEĞERLENDİRMESİ: “ŞÜYUU VUKUUNDAN BETER”

 

Nemesis tatbikatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yaycı, planlı bir tatbikat olduğunu ifade etti. Yaycı, “GKRY bunun içerisine katılıyor. GKRY’nin donanması mı var? Hayır. GKRY’nin buna katılacak uçakları mı var? Hayır. Çıkarma gemileri mi var? Hayır. Ama GKRY bunun içerisine katılıyor ve Yunan-Rum ikilisi her zamanki gibi arkalarına abilerini alarak, kendi isteklerini de böyle istismar ettirerek, bu tatbikatın içerisinde petrol platformlarının korunması, enerji nakil hatlarının korunması, arama-kurtarma tatbikatı gibi bir takım faaliyetler icra ediliyor. Şimdi askeri olarak bakınca bu Nemesis tatbikatının çok da kayda değer bir tatbikat olduğunu söyleyemeyiz. Ama şüyuu vukuundan beter. Yani söz oluşundan beter oluyor. Bunun oluşturduğu tepki-etki bu tatbikatın içeriğinin önüne geçiyor.

 

YUNAN VE RUM İKİLİSİ ARKALARINA ALDIKLARI ABİLERİYLE TÜRKİYE’YE GÖZ DAĞI VERMEYE ÇALIŞIYOR

 

Nemesis tatbikatını Yunanistan ve Rum ikilisinin bir mesaj vermek amaçlı kullandığını belirten Yaycı, Yunan ve Rum ikilisinin arkalarına aldıkları abileriyle her zamanki gibi yine Türkiye’ye göz dağı vermeye çalıştıklarını belirtti.

 

1 YILDIR SEVİLLE HARİTASININ İÇİNE ÇEKİLDİK

 

Türkiye’nin bir yıldır Seville haritasının içine çekildiğini belirten Yaycı, Türkiye’nin Seville haritasının dışında bir sismik araştırma, sondaj faaliyeti yapmadığını ve bunu da dünya aleme 1 yıldır duyurduğunu belirtti. Yaycı, “Türkiye diyor ki, ben Seville haritasının içine çekildim, bak Seville haritasının içindeki şu alanda da navtex ilan ediyorum. Yani bilin ki ben bunun dışına çıkmayacağım diyor. Peki biz 1 yıldır bunları yaparken, hiç hareketsiz kalırken yani çekilmişken Türkiye ne kazandı? Bu Yunanistan’a, Rum’a, AB’ne ve ABD’ye bu şekilde mesaj vererek ya da onların dediğini yaparak ya da adı müzakareye ya müzakereye fırsat tanıyarak ne kazandı? Hiçbir şey. Kazanmadığını gibi adamlar bir de tatbikat yapıyorlar, daha da geri gideceksin, hiç çıkmayacaksın, buralar bizimdir diyorlar.”

 

TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DEN GERİ ÇEKİLDİ

 

Yaycı, ister görelim ister görmezden gelelim 22 Aralık 2020’den itibaren Türkiye Doğu Akdeniz’den geri çekildi dedi. Müzakere adı altında taviz vererek ne kazanıyoruz? diye soran Yaycı, Türkiye’nin her gün yeni bir baskı ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

 

YUNANİSTAN’IN TALEPLERİNE MÜZAKARE DENİYOR!

 

Türkiye geri çekilerek hiçbir şey kazanamaz diyen Yaycı, Yunanistan’ın taleplerine de müzakere dendiğini ifade etti. Yaycı, “Neyin müzakaresini yapıyoruz? Türkiye gururlu ve onurlu bir devlettir. Türk milleti onurlu bir millettir. O zaman Yunanistan’la müzakare edilecek ilk konu EGAYDAAK’lardır. 152 grup ada, adacık ve kayalığın aidiyetinin belli olması için müzakareye başlayalım o zaman. Bunu yapalım? Bizimkilere söylediğiniz zaman da diyorlar ki ee Yunanistan kabul etmiyor. Yunanistan kabul etmiyorsa sen de oturmayacaksın o zaman masaya. Onun istediği konuları mı müzakare edeceksin oturup? Onun taleplerini mi müzakare edeceksin?” dedi.

 

PERGELİMİZİN MERKEZİ ANKARA OLSUN

 

Dış politikada tavizin taviz getirdiğinin asla unutulmaması gerektiğini belirten Yaycı, “gerçekçi politika izleyelim. Pergelimizin merkezi Ankara olsun.” dedi.