Yunanistan Basınında Konu: Cihat Yaycı:

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunan basınında gündem olan Cihat Yaycı'nın katıldığı sempozyum ile ilgili yapılan haberin detayları:

"Türkiye-Libya ilişkileri ve iki ülke ilişkilerinin geleceği" konulu sempozyum İstanbul'da yapıldı. Sempozyumda, 17 Kasım 2019'da imzalanan Akdeniz'de Deniz Yetkisinin Sınırlandırılması Anlaşması başta olmak üzere, Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşmaların faydaları iki ülkeye anlatıldı.

 

Libya Genel Ulusal Kongresi eski başkanı Nuri Ebusehmen ve emekli Tuğamiral Cihat Yaycı, Türkiye ile Libya'nın yüzyıllardır ortak bir tarihe sahip olduğunu vurguladı.

 

"Yunanistan'ın Akdeniz'deki talepleri uluslararası hukuka aykırıdır"

Emekli Tuğamiral Cihat Yaycı, iki ülke arasındaki anlaşmaların faydalarına değinerek, "Libya, Türkiye ile yaptığı anlaşma sayesinde Hellas ile yapacağı anlaşmaya göre 40 bin kilometrekare daha fazla deniz alanı kazandı. Bu anlaşmalar hem Türkiye'nin hem de Libya'nın çıkarınadır.

 

"Yunanistan, Türkiye ve Libya'nın deniz alanını çalmak istiyor. Yunanistan'ın Akdeniz'deki talepleri uluslararası hukuka aykırıdır" dedi.

 

Akdeniz'deki doğal kaynaklar hakkında da konuşan Yaycı, şunları kaydetti:

 

"Libya ile Türkiye arasındaki hattın doğusunda ölçtüğümüz doğalgaz, Türkiye'nin 550 yıllık ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Girit ile Libya arasında 30 trilyon dolar değerinde petrol ve gaz yatakları olduğu söyleniyor. Yunanistan, Libya'da savaşa girmekle tehdit etti. Bu bile bu alandaki kaynakların değerini göstermektedir. Türkiye'nin Libya'daki hedefi Libya'nın toprak bütünlüğüdür ve Libya, Libyalılara aittir." dedi.

 

"Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmalar iç politikaya dönüşmemeli"

 

Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmaların uzun vadede iki devlet halkına büyük faydalar sağlayacağını belirten Yaycı, “Bu her iki devlet için de büyük bir başarı. Bu milli bir meseledir ve iki ülke arasındaki anlaşmalar asla iç politikaya dönüştürülmemelidir. Libya'da iç karışıklık olduğunda onları desteklemek. Bu Avrupa lehine bir gelişme olsa da Batılı ülkeler bundan memnun değil ve Libya'yı sömürgeleştirmek istiyor" dedi.

 

"Libya halkı denizdeki haklarını da bilmelidir"

 

Libya Genel Ulusal Kongresi eski Başkanı Nuri Ebusehmen, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmaların faydalarına değinerek, "Libya'da güvenlik sorunlarının yaşandığı bir ortamda Türkiye'nin Libya meselelerine müdahil olması çok önemliydi. Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmalar oradaki istikrar ortamını destekleyecektir.

 

İşbirliğimizin daha üst seviyelere çıkacağını umuyoruz. Bu anlaşmaların kazanımları kamuoyuna tam olarak anlatılmalı, Libya halkı da denizdeki haklarını bilmelidir. Emperyalist güçler imzalanan anlaşmaların kendileriyle olmasını istediler, Libya'daki kaynakları talep ettiler. Anlaşmalar yapmak önemliydi” dedi.

https://directus.gr/apokleistiko-omologia-tourkon-i-symfonia-me-tin-tripoli-mas-exasfalise-tin-energeiaki-mas-aftarkeia-stochos-o-ploutos-anamesa-se-kriti-livyi/