YUNANİSTAN, BATI TRAKYA'DA 4 TÜRK OKULUNU DAHA KAPATTI

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan'da asimilasyon devam ediyor. Yunan hükümeti 2022-2023 eğitim öğretim yılında Batı Trakya Türk Azınlığına ait 4 ilkokulu daha kapattı. Türk azınlığı yoğun şekilde asimile etmeye ve hayatın her alanından uzaklaştırmaya çalışan Yunanistan Bölgedeki Türk ilkokullarının sayısının son 27 yılda 231'den 99'a düşürdü! 

skeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, yaklaşık 750 öğrencisi bulunan İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi'ndeki sıkıntıyı şu sözlerle anlattı: "Sınıflar çok küçük. Bodrum katları bile sınıf yapmak zorunda kaldık. Bir de ek bina olmasına rağmen, o da yetmiyor. Ortaokul 1'inci sınıflar öğleden sonra eğitim yapmak zorunda kalıyor." Azınlığın yıllardır yeni bir okul binası talebi olduğunu belirten Ahmetoğlu, öğrencilerin yaklaşık 150 metrekarelik okul bahçesine de sığmadığını kaydetti.

Lozan Antlaşması'na göre Türk azınlığa ait okulların özerk olması gerekmektedir fakat Yunanistan bu kuralı da net şekilde ihlal ederek asimilasyon politikalarına en sert şekilde devam ediyor. Diğer yandan Türk okullarını kapatan Yunanistan, FETÖ'nün dershane ve kurslarının Batı Trakya'da faaliyet göstermesine de izin veriyor. Yunanistan bölgede FETÖ'ye ait olan 'Analiz' isimli dershane ile 'Elit İngilizce Kursu'nun faaliyetlerine izin veriyor ve son Türk okulu kapatmalarıyla birlikte de teşvik ediyor!