YUNANİSTAN, GKRY VE MISIR'DAN TÜRKİYE'YE KINAMA!!

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan, GKRY ve Mısır, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatleri çerçevesinde izlediği stratejiyi uluslararası hukuka aykırı olarak nitelendirerek kınadı. Yunan Başbakan, Türkiye'nin bölge barışına tehdit oluşturduğunu iddia etti.

Yunanistan, GKRY ve Mısır liderleri Atina'da 9'uncusu düzenlenen Üçlü Zirvede Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerini kınayan ortak bir bildiri yayımladı.

GKRY ve Mısır cumhurbaşkanları Nikos Anastasiadis ve Abdulfettah Sisi ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis'in ortak bildirisinde Türkiye'ye karşı kendilerinin maximalist, yayılmacı politikaları bir kenara bırakılarak uluslararası deniz hukukuna riayet etmesi, devletler hukukuna aykırı tek taraflı eylem ve provokasyonlardan kaçınması yönünde komik bir çağrı yapıldı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis zirve sonrasında yaptığı açıklamada "Türkiye'nin kışkırtıcı uygulamaları ve saldırgan söylemini kınamada mutabakat içinde olduklarını" belirterek "Maalesef Ankara'daki liderlik zamanımızın işaretlerini anlamamış görünüyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Mavi Vatan kapsamında hak ve menfaatlerini savunmasından rahasız olan Yunan-Rum-Mısır üçlüsü Doğu Akdeniz ve çevresinde Türkiye’nin barışa tehdit oluşturduğunu iddia etti.

YUNANİSTAN’LA MÜZAKERE MASASINA OTURMAK MİLLİ GURURUMUZU KIRIYOR!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı Yunanistan, GKRY ve Mısır’ın Türkiye’yi kınamasının ardından bir açıklama yayımladı. TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Her yerde Türkiye’yi karalayan, iftira ve hakaret yağmuruna tutan Yunan Başbakanı ve Bakanları ile müzakere masasına oturmak gerçekten milli gururumuzu kırıyor.”

Kaynak: https://www.dw.com/tr/yunanistan-k%C4%B1br%C4%B1s-ve-m%C4%B1s%C4%B1rdan-t%C3%BCrkiyeye-k%C4%B1nama/a-59549726