YUNANISTAN HUKUKSUZ FAALIYETLERE DEVAM EDIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, NAUTICAL GEO gemisinin 21 Kasım 2021 tarihli konumu haritalandırılarak Yunanistan'ın hukuksuz faaliyetlerine devam ettiği bildirildi.

YUNANİSTAN HUKUKSUZ FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

TÜRK DEGS tarafından yapılan açıklamada, "Yunanistan Hukuksuz Faaliyetlere Devam Ediyor. Türkiye ve Yunanistan arasında Adalar Denizi’nin uluslararası sularında sismik arama ve sondaj faaliyetlerine ilişkin uyuşmazlıklar sebebiyle 1976 yılında Yunanistan ve Türkiye arasında Bern Deklerasyon’u imzalanmıştır." ifadelerine yer verildi.

DEKLERASYONUN 6. MADDESİNİN HÜKMÜNE GÖRE...

Deklerasyon’un 6. Maddesinin hükmüne göre, “Her iki taraf, Adalar Denizi kıta sahanlığı ile ilgili olarak görüşmeleri zarara uğratabilecek inisiyatif ya da hareketlerden kaçınmayı” yükümü altına girmiştir ifadelerine yer verilirken "dolayısıyla, her iki ülke de karşılıklı rızalara dayanan bir anlaşma sağlanıncaya değin Adalar Denizi’nde ulusal karasuları dışındaki kıta sahanlığında herhangi bir petrol arama ve sondaj faaliyetinde bulunmamaya karar vermiştir." denildi.

DEKLERASYONUN 7. MADDESİNİN HÜKMÜNE GÖRE...

Yapılan açıklamanın devamında 7. Madde hükmüne göre ise, “her iki taraf, ikili ilişkiler ile ilgili olduğu kadar, diğer tarafı güvensizliğe yöneltecek herhangi bir inisiyatif ya da davranıştan kaçınmayı” yükümlenmiştir, açıklamasında bunuldu.

YUNANİSTAN, TÜRKİYE İLE İMZALANAN DEKLERASYONU VE HUKUKU HİÇE SAYMIŞTIR

Bern Deklarasyonu'nun "hâlihazırda taraflara karasularının genişletilmemesi ve karasuları dışında kıta sahanlığında sondaj benzeri faaliyetlerde bulunmamaları yükümlülüğünü getirmekte olduğu hatırlatılırken Yunanistan'ın Nautical Geo araştırma gemisini Bern Deklerasyonu’na aykırı olarak karasularının dışında Adalar Denizi’nin uluslararası sularında Mora Yarımadası ve Girit arasında çalışma sahası yayınlamış ve Türkiye ile imzalanan Deklerasyonu ve hukuku hiçe saymış olduğu ifade edildi.

TÜRKİYE, ULUSLARARASI HUKUKU ÇİĞNEYEN BU HAKSIZ FAALİYETE KARŞI TEPKİ GÖSTERMELİDİR

Açıklamanın sonunda ise TÜRK DEGS olarak Türkiye’nin diplomatik yollardan bu uluslararası hukuku çiğneyen haksız faaliyete karşı gerekli tepkiyi göstereceğini umuyoruz! ifadelerine yer verildi.

Kaynak: https://twitter.com/turkdegs/status/1462403654095454208