YUNANİSTAN TÜRK DÜŞMANI SOYKIRIMCI PAPAZIN YASINI TUTUYOR!

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında Batı Anadolu'daki Türklerin Rum çeteler ve Yunan ordusu tarafından soykırıma tabii tutulması için yoğun çaba harcayan dönemin İzmir Metropoliti Papaz Hrisostomos, Yunanistan'da anılıyor. 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'e çıkan Yunan Ordusunu büyük bir sevinçle karşılayarak; “Asker evlatlarım, elen çocukları, bugün ata topraklarını yeniden fethetmekle isa’nın en büyük mucizesini göstermiş oluyorsunuz. bu uğurda ne kadar Türk kanı döküp içerseniz o kadar sevaba girmiş olacaksınız. ben de bir bardak Türk kanı içmekle onlara olan kin ve nefretimi teskin etmiş olacağım. haydi buyurunuz, bütün azizler sizin arkanızda olacak. atalarınızın toprakları sizleri bekliyor!” sözleriyle Türk soykırımını kışkırtan ve Türk Milleti'ne karşı kurulan soykırım planının en önemli pratiğe dökücülerinden birisi olan Papaz Hrisostomos Yunanistan'da adeta milli kahraman olarak anılıyor!

İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalinin ilk gününde işgalci askerleri karşılayan ve Yunan bayrağı önünde diz çökerek yanındaki kilise görevlileriyle birlikte ayin yapan Hrisostomos, onbinlerce masum Türk'ün kanına girilmesinde önemli roller üstlenen katillerden birisidir. İşgalden sonra Hrisostomos, İzmir'de Yunanistan'ın resmi görevlisi gibi çalışmaya başladı. Yunanistan'dan gelen bütün heyetler onun tarafından karşılandı ve kutsandı. 

Muzaffer Türk Ordusu'nun İzmir'i Yunan işgalinden kurtarmasının ardından şehirden kaçmaya çalışanlar arasında Hrisostomos'ta vardı fakat Hrisostomos kaçamadan Türk Ordusu ve Türk Milleti tarafından yakalandı. Bunun ardından yapılan mahkeme esnasında Hrisostomos, İzmir'e gelip olağanüstü hal ilan eden Nurettin Paşa'nın ayaklarına kapanarak yaptığı tüm canice faaliyetler için özür dilemeye ve yalvarmaya başlamıştır. Hrisostomos'ta tıpkı diğer Megai İdea hayalleri kururak Türk halkının kanına giren ve soykırımlara imza atan katiller gibi cezasını bulmuştur. 

Bugün ise Yunanistan böylesine büyük bir soykırım ve Türk düşmanı figürü milli kahraman ilan ederek anmaya devam etmektedir!