YUNANİSTAN, TÜRKİYE SINIRINA 80 KM DEMİR PERDE ÇEKİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis, Dedeağaç bölgesindeki Türkiye-Yunanistan sınırına 80 kilometrelik ek demir perde çekeceklerini bildirdi. Mitarakis "Kapalı bir Avrupa'dan söz edemeyiz fakat Avrupa'ya kimin gireceğine insan tacirlerinin karar verdiği bir AB'den de söz edemeyiz" açıklamasında bulundu. 

Yunanistan son zamanlarda özellikle Batı Trakya bölgesindeki askeri ve güvenlik temelli faaliyetlerini de yoğunlaştırmış vaziyette. Haziran ayında Meriç Nehri çevresinde yoğun gece tatbikatları yapan Yunanistan bu askeri tatbikatı da "Dilediğimiz zaman Nehri geçeriz" şeklinde duyurmuştu. Diğer yandan Mayıs ayında Yunanistan yine Meriç nehri boyunca 135 kilometrelik bir hendek kazarak bölgeye zırhlı araçlar ve tanklar yerleştireceğini duyurmuştu. 

Diğer yandan Yunanistan tarihinde ilk defa Batı Trakya bölgesine saldırı helikopterleri koyarak bunların Türkiye'ye ve Yunanistan'a girmeye çalışan sığınmacılara karşı kullanılacağını duyurmuştu. Yunanistan diktatörel uygulamaların merkezi haline getirdiği Batı Trakya Türk bölgesini adeta bir mühimmat ve cephane deposuna çevirmekte. 

Kaynak; 

https://www.ekathimerini.com/news/1191423/minister-vows-to-extend-evros-border-fence-by-80km/