Yunanistan, Türkiye'nin Güvenlik Önceliklerini Hedef Almaya Devam Ediyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, spn röportajında Türkiye'yi ve ülkemizin güvenlik önceliklerini hedef almaya devam etti. Dendias, Türkiye'nin sınır güvenliğine yönelik hamlelerini 'işgal' olarak nitelendirdi. PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerine kucak açab İsveç ve Finlandiya özelinde de açıklamalarda bulunan Dendias başta NATO üyeleri olmak üzere Batılı ülkelere 'Türkiye'ye boyun eğmemeleri' gerektiğini ifade eden mesnetsiz ifadelerde bulundu. 

Adalar Denizi'ndeki hukuksuz faaliyetlerini aklamaya çalışan Dendias tıpkı Yunanistan Başbakanı Miçotakis gibi bu konuda Türkiye ile müzakere etmeyeceklerinin altını çizerek Yunanistan'ın gerçek yüzünü ortaya koydu. Diğer yandan; Türkiye'yi İsveç ve Finlandiya gibi terör örgütlerine destekler sunan ülkelere karşı şantaj yapmakla suçlayan Dendias bir kere daha Yunanistan'ın Türkiye'nin güvenliğini ve önceliklerini umursamadığını ortaya koydu. 

Yunanistan'ın jeopolitik faaliyetlerini de belirten Dendias ülkesinin Afrika ve Asya ülkeleriyle geliştirdiği ilişkilerin altını çizdi. Bu noktada Avrupa ülkelerinden aldıkları desteklerle oluşturdukları ittifak ve konsorsiyumları ifade eden Dendias, Doğu Akdeniz'de Türkiye karşıtı inisiyatif oluşturma gayretlerini de açıklığa kavuşturdu.

Kaynak; 

https://www.tanea.gr/2022/05/29/politics/government/paremvasi-dendia-oi-symmaxoi-na-min-endidoun-stous-ekviasmous-tis-tourkias/