YUNANISTAN UNSURLARINCA 2 TURK BALIKCI TEKNESINE ATES ACILDI VE MURETTEBATTAN BIR KISI YARALANDI...

Sosyal Medyada Paylaş!

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ege Denizi'nde Yunanistan unsurlarının 2 Türk balıkçı teknesine ateş açması sonucu mürettebattan bir kişinin bacağından yaralandığını belirtti...

YUNANİSTAN UNSURLARINCA 2 TÜRK BALIKÇI TEKNESİNE ATEŞ AÇILDI VE MÜRETTEBATTAN BİR KİŞİ YARALANDI...

Ege'de Türk balıkçı teknelerine Yunanistan unsurlarınca açılan ateş sonucu 1 kişi yaralandı... Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, 22 Şubat saat 19.15'te Sakız Adası ve Karaburun arasında avlanan 2 Türk balıkçı teknesine Yunanistan unsurlarınca ateş edildiği, mürettebattan 1 kişinin bacağından yaralandığı kaydedildi...

SAVUNMASIZ BALIKÇILARA ATEŞ AÇILMASI İNSANLIK SUÇUDUR!

112 Acil Sağlık ekipleri ile 2 Sahil Güvenlik botunun sevk edildiği bölgede Yunanistan unsurlarına rastlanmadığı belirtilen açıklamada, bacağından saçma ile hafif yaralanan kişinin sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından Çeşme Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği bilgisi verildi.

Açıklamada, "Olayla ilgili Karaburun Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan tahkikat devam etmektedir. Savunmasız balıkçılara Yunan unsurları tarafından ateş açılması kabul edilemezdir, insanlık suçudur" denildi.

TÜRK DEGS: "MÜTEKABİLİYET ESASINA GÖRE MİSLİ İLE DEĞİLSE BİLE AYNISI İLE KARŞILIK VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ..."

Konuya ilişkin Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ege Denizi'nde Yunanistan unsurlarının 2 Türk balıkçı teknesine ateş açması sonucu mürettebattan bir kişinin bacağından yaralandığını belirtti... Mütekabiliyet esasına göre misli ile değilse bile aynısı ile karşılık verilmesini bekliyoruz." ifadelerine yer verildi.

AMİRAL YAYCI: "BU GERÇEK İSE DURUM VAHİMDİR"

Konuya ilişkin TÜRK DEGS twitter hesabından açıklamalarda bulunan Amiral Yaycı, bu gerçek ise durum vahimdir değerlendirmesinde bulundu. Yaycı, “Balıkçılarımıza Sakız Adası civarındaki EGAYDAAKlarımızdan olan Koyun Adaları bölgesinde Yunan Sahil Güvenliği tarafından ateş açılıp, bir balıkçımızın vurulduğu söyleniyor. Bu gerçek ise durum vahimdir. Derhal karşılık verilmeli ve EGAYDAAK’a sahip çıkılmalıdır.” ifadelerini kullandı.