Yunanistan Yeni Bir Siyasi Çağın Habercisi Olabilecek Seçimlere Hazırlanıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan Yeni Bir Siyasi Çağın Habercisi Olabilecek Seçimlere Hazırlanıyor

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, demiryolu felaketiyle sarsılan ve ekonomiyle ilgili endişeleri olan ülkeyi yönetmeye devam etmek için savaşacak.

Yunanistan’da 21 Mayıs 2023 tarihinde erken parlamento seçimleri için sandık başına gidilecek.

21 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Yunanistan seçimi için Başbakan Miçotakis, ekonomik bunalım ve ülkeyi sarsan ölümcül demiryolu felaketinden aylar sonra zorlu bir seçim kampanyası ile karşı karşıya.

Yunanistan’da iktidar olan muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi, iktidardaki ikinci dönemi için güçlü bir aday olarak seçimlerde yer alıyor.

Ancak yeni seçim yasası ve 28 Şubat’ta 57 kişinin ölümü ile sonuçlanan demiryolu faciası görevi tekrar üstlenme önündeki iki zorluk olarak karşılarına çıkmakta.

 İktidar Yarışında Kimler Var?

Yeni Demokrasi Partisi: İlk dönemde sağladığı vergi indirimlerini artırma ve yıllık yüzde 3 büyüme, daha fazla doğrudan yabancı yatırım ve bugün yüzde 11,4’te oranında bulunan işsizliği yüzde 8’in altına indirme sözü vermekte.

Hükümetin bütçesi,  bir borç krizi, üç kurtarma paketi ve borç verenler tarafından yıllarca süren gözetimin ardından geçen yıl faiz dışı fazlaya döndü. Bu yıl derecelendirme kuruluşları nezdinde AAA yatırım yapılabilir statüye ulaşmayı ve bunun da borçlanma maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. Ayrıca, ülkeyi daha özerk hale getirmek için 2027 yılına kadar Yunanistan’ın elektriğinin neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi vaat ediyor.

Başbakan Miçotakis, yüksek kişisel onay oylarına güveniyor. 2020’de Türkiye ile mülteciler yüzünden yaşanan kriz ve Ukrayna savaşıyla birlikte patlak veren enerji krizi , COVID-19 pandemisini yönetmesiyle övgü topladı. Geçtiğimiz yıl 5,27 miyar dolar harcayan Yunanistan, Almanya’dan sonra Avrupa’da kişi başına en yüksek enerji sübvansiyonunu ödeyen ülke oldu.

Radikal Sol Koalisyon: 2019’da Gücünü Yeni Demokrasi’ye Kaptıran Radikal Sol Koalisyonu (Syriza) Miçotakis’i acımasızca eleştirdi. Miçotakis’i mülteci politikaları konusunda Macaristan’ın popülist lideri Viktor Orban’ı ve İtalya’nın aşırı sağcı başbakanı Giorgia Meloni’nin yanında yer aldığına inanıyor ve Miçotikas’i Türkiye sınırlarında sığınmacıların yasadışı geri itilmelerine göz yummakla suçluyor.

Syriza, Miçotakis’in geçen yıl gerçekleşen telefon dinleme skandalına verdiği tepkiyi de yetersiz buluyor. Miçotakis, Panhelenik Sosyalist Hareketi (PASOK) lideri Nikos Androulakis, Avrupa Parlamentosu’nun iki muhalefet üyesi ve iki gazetecinin telefonlarını dinleme izni verdiği için yeğenini üst düzey bir hükümet görevinden kovmuştu. Ayrıca, gizli operasyonlarda şeffaflığı teşvik etmek için yeni bir yasa çıkardı. Ancak Syriza, halkın güvenine ihanet ettiğini öne sürerek, parlamentoda soruşturma komisyonu oluşturulmasını istedi.

Değişim Hareketi: Değişim Hareketi (KINAL) merkez sol siyasi ittifakında Panhelenik Sosyalist Parti (PASOK)  ve KIDISO yer almaktadır. Küresel mali krizin ardından Yeni Demokrasi’nin ana rakibiydi.

Yeni lideri Nikos Androulakis, kömür ve doğal gazdan yeşil bir geçiş, güçlü bir ulusal sağlık sistemi, şeffaflık ve meritokrasi vaat ediyor.

21 Mayıs Yunanistan Seçimi Neden Önemli?

Yunanistan, Avrupa’da komünizmin çöküşünden bu yana rekabetçi bir ekonomiye sahip olmaya çalışıyor.

Siyasi yolsuzluk, ağır devlet bürokrasisi, sorunlu yargı ve kamu sistemi, yüksek vergilendirme, yaşlanan nüfusu, yatırımcıları çekme ve elde tutma çabalarını boşa çıkardı. Ancak Yunanistan bu sorunları çözmek için yavaş da olsa adımlar attı.

2010 yılında Yunanistan fiilen iflas etti ve Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan katı koşullar altında acil durum kredilerini kabul etmek zorunda kaldı. Bütçesini dengelemeyi başardı, ancak büyük bir maliyetle. Yunanistan, kümülatif olarak yüzde 25 GSYİH kaybı, yüzde 28 işsizlik ve yarım milyondan fazlası eğitimli, üretken vergi mükellefinin nüfusunun kaybı ile sarsıldı.

Yeni Demokrasi'nin 2019'daki ana vaadi, nihayet Yunanistan'ın yerleşik sorunlarının üstesinden gelmek ve ortalama AB yaşam standartlarını sunma yolunda ilerleyen müreffeh bir ekonomi inşa etmekti. COVID-19 salgını, 2020'de Türkiye ile yaşanan soğukluk ve Ukrayna savaşı sırasındaki yüksek enerji maliyetleri nedeniyle bu planların karşısında engel oluşturdu. Yeni Demokrasi Partisi bir dönem daha iktidarda kalırsa Yunanistan'ın hastalıklarını düzeltebileceğini söylemekte.

Bu seçim aynı zamanda Yunanistan ile Türkiye arasında Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları konusundaki anlaşmazlığın gerginleştiği bu süreçte açısından da büyük önem taşımakta.  ABD ve AB ise her iki tarafa da bir anlaşmaya varmaları için diretmekte ya da ikinci bir seçenek olarak Uluslararası Adalet Divanı'nda tahkim aramaları için baskı olasılığı yüklemekte. Analistler, deneyimli bir iktidarın bu cepheyi yönetmede kilit rol oynayacağını söylüyor.

KAYNAK: https://www.aljazeera.com/news/2023/4/28/greece-prepares-for-elections-that-may-herald-a-new-political-era