YUNANİSTAN'DA "KIZILELMA" ENDİŞESİ

Sosyal Medyada Paylaş!

Özellikle Türk insansız hava araçlarını ve milli savunma sistemlerini sıklıkla gündem yapan Yunan medyası son zamanlarda Baykar'ın geliştirdiği insansız savaş uçağı "Kızılelma" ya odaklanmış vaziyette. Kızılelma'nın sahip olduğu yüksek teknolojiyi ve mühimmat kapasitesini analiz eden bir Yunan Pentapostagma değerlendirmesinde "Sadece Kızılelma isminin dahi Yunanistan'ı hedeflediğini" iddia ederek 2023 yılında ilk test uçuşlarını gerçekleştirecek olan Kızılelma'dan duyulan endişeyi gözler önüne seriyor. 

Türkiye'nin bu yıl içerisinde göreve alacağı TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinde görev alacak olan Kızılelma İnsansız Savaş Uçağı'nın Adalar Denizi'nde tüm dengeleri Yunanistan aleyhinde altüst edeceğini vurgulayan değerlendirmede Yunanistan'ın ciddi şekilde önlem alması gerektiği aksi takdirde Yunanistan'a yönelik tehdididen ciddi oranda artacağı belirtildi. 

Yunan Gazeteci Panagiotis Nastos, Türkiye'nin sahip olacağı TCG Anadolu ve Kızılelma ile Yunanistan karşısında ciddi üstünlük sağlayacağını belirterek "Bu araçlar adalarımıza karşı görev yapabilecek, taşıyacağı mühimmat yükü, özellikleri, ve adalarımızın Türkiye'ye olan mesafesinin kısa olması onu özellikle tehlikeli kılmaktadır." ifadeleriyle Kızılelma Savaş Uçağı'nın Yunanistan açısından büyük risk olduğunu vurguladı. Diğer yandan Yunanistan'ın temin ettiği yeni anti-drone sisteminin Kızılelma İnsansız Savaş Uçağına karşı ne derece başarılı olacağının kesin olmadığını belirterek Yunanistan'ın ciddi bir riskle karşı karşıya olduğunu ifade etti.