Yunanistan'dan ABD'den SİHA İthal Edecek!

Sosyal Medyada Paylaş!

İnsansız Hava Araçları konusunda ciddi eksiklikler yaşayan Yunanistan uzun zamandır Türkiye'nin yerli savunma ürünlerine karşı da ciddi bir endişe taşıyor. İsrail'den HERON kiralama yoluyla eksikliğini ikame etmeye çalışan Yunanistan'ın mali harcamaları giderek artıyor. Kendi geliştirdiği İnsansız Hava Aracı projesini pratiğe dökmekten çok uzak olan Yunanistan bu alanda da yine dışardan ithal etmeye yöneldi. Yunan Kathimerini'nin haberine göre 400 milyon euroya mal olacak 3 ABD yapımı MQ-9 SİHA ithal etmeyi planlayan Yunanistan konunun bütçelendirilmesi için parlamentoya bir sunum gerçekleştirdiler. 

İsrail'den kiralanan HERON'ların İskiri Adası'na yerleştirildiğini ve burada aktif bir şekilde kullanıldığını belirten Yunan Kathimerini, ABD yapımı MQ-9'ların Yunanistan'ın yoğun şekilde ihtiyaç duyduğu SİHA ihtiyacını karşılayacağını belirtiyor! Yunanistan'ın İnsansız hava araçları konusunda ciddi bir dış bağımlılığı var. Mayıs 2018 itibariyle Yunanistan, ABD'nin kullandığı Larisa hava üssünde ABD silahsız MQ-9 Reaper insansız uçaklarına ev sahipliği yapıyor. 2018'de Yunanistan,  İsrail'den 7 Heron İHA'sını 3 yıllığına 35,5 milyon Euro karşılığında kiraladı. Bu HERON'lar İskiri Adası'na yerleştirildi! Yunaistan, 2006'dan bu yana Yunanistan,  50 kiloya kadar yük taşıma kapasitesine sahip, 4  Fransız Sagem yapımı  Sperwer-A dronunu işletiyor. Yunanistan ciddi şekilde dışa bağımlı bir strateji uyguluyor.

Kaynak: https://www.ekathimerini.com/news/1188019/anti-drone-umbrella-over-the-islands/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter