YUNANİSTAN'DAN EGAYDAAK KÜSTAHLIĞI

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunan medyası geçtiğimiz aylarda da Balıkçı İlker Reis'in Yunan Sahil Güvenliği'yle tartışmasıyla gündeme gelen Zürafa Adaları'nı küstah bir haberle gündeme getirdi. Türk F-16'larının Zürafa Adaları üzerinde yaptığı uçuşu egemenlik ihlali olarak gören Yunan medyası, Yunanistan'a devredilmemiş 152 ada, adacık ve kayalıktan birisi olan Zürafa Adası'nı Yunanistan toprağı saydı. 

25.000 fitte uçuş gerçekleştiren Türk F-16'sının 'provokasyon' yaptığını iddia eden Yunan medyası bir kere daha EGAYDAAK'lar üzerindeki işgalci Yunan politikasını gözler önüne serdi! 

EGAYDAAK

Yunanistan, Adalar Denizi’nde kendisine hiçbir anlaşma ile devredilmemiş ve Osmanlı egemenliğinden Türkiye Cumhuriyeti’ne geçen ada, adacık ve kayalıkları sahiplenmekte ve işgal etmektedir. Tarihsel açından da incelediğimizde Türklerin 1090 yılından itibaren başlattıkları Adalar Denizi’nin fetih sürecinde Adalar Denizi adalarının hiçbirisi Yunanistan’dan alınmamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti onun halefi olarak doğmuştur. Yunanistan’a devredilen adalarda 1923 Lozan Barış Antlaşması ve 1947 Paris Barış Antlaşması ile belirlenmiştir. Bu belirlenen ada, adacık ve kayalıkların dışındakiler ise Osmanlı egemenliğinden Türkiye Cumhuriyeti egemenliğine geçmiştir. Bugün Adalar Denizi’nde sahipsiz ada, adacık ve kayalık bulunmamaktadır. Lozan ve Paris Barış Anlaşmalarıyla Yunanistan’a devredilmeyen ada, adacık, kayalıklar konusunda devletimizin ilgili kurumları 1996’dan 1998’e kadar çeşitli çalışmalar yapmışlar, arşivleri araştırmışlar 152 grup ada, adacık, kayalık belirlenmiştir. Bunların hangileri olduğu uzun akademik çalışmalardan sonra, arşiv çalışmalarından sonra ortaya çıkartılmıştır ve bu çalışmalara katılan kişiler bunların bazılarını kitaplaştırmışlardır. Ancak bugüne kadar henüz Dışişleri Bakanlığı bu 152 grup egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık, kayalıklar yani kısa adıyla EGAYDAAK isimlerini açıklamamıştır. İsimler açıklanmadığı için hangi adanın Yunanistan’a devredilip devredilmediği resmi olarak hiçbir yerde yer almamaktadır. Ancak devletin üst düzey yetkilileri EGAYDAAK sorununu kabul etmekte hem Yunanistan tarafından hem Türkiye tarafında ve dile getirmektedirler. Ancak isimlerinin açıklanmaması, çok ciddi Türkiye açısından zemin kaybına neden olmaktadır. O nedenle Türkiye’nin bir an önce masada zemin kazanmak için, koz kazanmak için, güç kazanmak için 152 grup ada, adacık, kayalığın ismini bir an önce açıklaması ve Yunanistan’ın bunlara çökmesini önlemesi lazımdır.