YUNANİSTAN'DAN GİRİT'TE İSRAİL'E ÖZEL TATBİKAT NAVTEXİ

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan kışkırtıcı stratejisini pratiğe dökmeye devam ediyor. Yunanistan'ın Girit'in güneyi için yayınladığı be 26 Temmuz- 5 Ağustos 2022 tarihlerini kapsayan navtex İsrail Hava Kuvvetleri ve Yunan ordusunun ortak gerçekleştireceği tatbikatın alanlarını belirliyor. Yunan medyası ise bu gelişmeyi Türkiye aleyhtarlığı özelinde gündem haline getirdi. 

Yunan medyası ise bu tatbikatın Türkiye'nin bölgedeki faaliyetleri için bir yanıt olduğu yönünde haberleri gündem yaptı! Özellikle Türkiye yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han'ın Doğu Akdeniz'de faaliyetlere devam edeceği yönündeki gelişmelerin ardından Yunanistan, Adalar Denizi ve Girit bölgesindeki saldırganlığını daha da artırdı. 

Diğer bir nokta ise Yunanistan tıpkı ABD'ye yaptığı gibi Girit'i İsrail'e de açmayı planladığına dair bir takım ifade ve öngörüler Yunan medyasında da yer alan bir konu haline geldi. Yunanistan, gayri askeri statüdeki Meis Adası'ndaki havaalanlarının da İsrail Hava Kuvvetleri'nin yakıt ikmali alanı olarak kullanmasını planlıyor. Bu gelişmelerle birlikte Yunanistan bölgedeki gerginliği ve saldırganlığı da uluslararası boyutta tırmandırmaya devam ediyor.