Yunanistan'dan Yeni Provokasyon; Türkiye Sınırına Tanksavar Hendekleri Açıyor!

Sosyal Medyada Paylaş!

Adalar Denizi'nde 1923 Lozan ve 1947 Paris Antlaşmaları çerçevesinde gayri askeri statüde olması gereken 23 adayı silahlandıran Yunanistan denizlerdeki provokasyonu karaya taşıdı. Batı Trakya bölgesine hendekler kazmaya başlayan Yunanistan'ın tanksavar yerleştirmek amacıyla Meriç Nehri kıyısına yeni bir askeri konuşlanma meydana getirdiği öğrenildi.  ABD tarafından yoğun şekilde silahlandırılan ve yeni üsler kurulan Dedeağaç bölgesindeki bu askeri hareketlilik Türkiye'yi hedef alarak genişlemeye devam ediyor. 

Batı Trakya bölgesine ABD'nin ciddi şekilde güçlenmesi ve askeri varlığını Mayıs ayında yenilenen Yunan-ABD Askeri İşbirliği Anlaşmasıyla daha da genişletmesinin ardından Yunanistan'ın Türkiye sınırındaki bu faaliyetleri ülkemiz açısından ciddiye alınması gereken bir gerçeklik olarak duruyor. Daha öncede Batı Trakya'daki Türk köylerinde komando tatbikatları düzenleyen Yunanistan son hendek kazma faaliyetlerinin ardından gerilimi ve provokasyonu daha da yükseltti. Toplam 135 km uzunluğunda ve 32 metre genişlikte yapılması planan hendek 7 metre derinliğe sahip olacak. Yunanlı kaynaklardan edinilen bilgiye göre 2010 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Frangos Frangoulis tarafından planan provokatif projenin Yunan askeri mühendileri tarafından inşa edildiği duyuruluyor. 

Yunanistan'ın projeyi 12 yıl öncesinden tasarlamış olması da bu durumu ilginç kılan detaylardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak;

https://www.evros-news.gr/2022/06/10/%cf%83%ce%bf%cf%85%cf%86%ce%bb%ce%af-%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%87%cf%89%cf%81%ce%bf%cf%8d%ce%bd-%ce%b5%ce%bd%cf%84%ce%b1%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ac-%ce%bf%ce%b9-%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%b5/