YUNANİSTAN’IN ADALAR DENİZİ’NDEKİ YENİ KOMPLOSU

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan, Adalar Denizi ve Akdeniz’de Türkiye ve Türk karşıtı ittifaklarını güçlendirmeye devam ediyor. Türkiye’nin denizlerdeki hak ve egemenliğine her fırsatta saldıran Yunan-Rum İttifakı, ABD ve Fransa gibi devletlerle de Türkiye’nin aleyhindeki hukuksuz adımlarını genişletmeye devam ediyorlar. Son gelişmelerle birlikte, ABD ve Fransa ile savunma anlaşmaları imzalayan Yunanistan, topraklarını yeni ABD ve Fransız üslerine açmanın yollarını arıyor. Tüm gelişmeler Yunanistan’ın egemenliği hususunda yeni soru işaretleri yaratırken, Adalar Denizindeki Yunan silahlanmasına, Fransa ve ABD’den gelecek olası destekler de ülkemizin göz önünde bulundurması gereken bir olgu olarak durmaktadır. Adalar Denizi ve Akdeniz’deki saldırıların ardından gelen bu yeni hamleler, Türkiye’yi sadece karasularına sıkıştırmak için atılan adımlar değildir. Bu hamlelerle birlikte Yunan-Rum İttifakı, Türkiye’yi anakarasına hapsetmenin küresel iş birlikleri ile formüllerini bulmaya çalışmaktadır. Adalar Denizi ve Akdeniz’deki hukuksuz ve haksız politikalarından taviz vermediği gibi yenilerini geliştiren Yunan-Rum İttifakı, Türkiye aleyhindeki her faaliyete ve odağa da destekler sunmaktadır.

CİHAT YAYCI UYARIYOR

Son gelişmeleri değerlendiren ve Milletimizin menfaati için uyarılarda bulunan TÜRK DEGS Başkanı (M) Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı; “Uyarıyorum! Yunanistan’ın Fransa ile savunma iş birliği anlaşması imzalamasının ardından ABD ile mevcut anlaşmasını güncellemesi esnasında Yunan Dışişleri Bakanı’nın 1995 TBMM KARARI’na atıfta bulunması tesadüf değildir.” açıklamasıyla ciddi ve tehlikeli bir hamleye karşı öngörüde bulundu.

YUNANİSTAN KARASULARINI ARTIRMA ÇILGINLIĞINDA BULUNABİLİR!

Cümlelerine; “Yunanistan yakında karasularını artırma çılgınlığında bulunabilir. Şimdiden gerekli tedbirler alınmalı, ikazlarda bulunulmalı ve böyle bir çılgınlığı asla kabul etmeyeceğimize dair kararlılığımız kuvvetlice vurgulanmalıdır. Takdir yetki ve sorumluluk makam sahiplerine aittir.” ifadeleriyle devam eden Cihat Yaycı, ilgili kurum ve kişileri de uyanık olmaya davet etti.

YUNANİSTAN İMZACI OLDUĞU LOZAN'A SAYGI GÖSTERMELİ VE UYMALI!

Uluslararası hukuku göz önünde bulundurarak Türkiye’nin menfaat noktalarına da sıklıkla değinen Cihat Yaycı konu ile alakalı olarak; “Adalar (Ege) Denizi’nde statü 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ile değil 1923 Lozan Anlaşması ile belirlenmiştir. Lozan’a göre karasuları 3 mildir. Yunanistan imzacı olduğu Lozan’a saygı göstermeli ve uymalıdır.” ifadelerinde bulundu.