Yunanistan'ın İHA Karşıtı Sistemi Sızdırıldı!

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunan Kathimerini, Türkiye'nin insansız hava aracı teknolojisinin Yunanistan'ı ciddi şekilde tehdit ettiğinin altını çizerek İsrail'in "Drone Dome" isimli sisteminden esinlenecek projenin Türk İHA'larını engellemeye çalışacağı belirtildi.  Özellikle Adalar Denizi ve Yunanistan'ın kritik noktalarına yerleştirilecek olan "İHA Şemsiyesi" nin Türk İnsansız Hava Araçlarına karşı önleyici faaliyet yapması amaçlandığı belirtildi. 

Diğer yandan Yunanistan'ın planının sızmasının ardından ülkedeki güvenlik açığı da tekrar gündeme geldi. Müttefik ülkelerle geliştirilmesi planan İHA Şemsiyesi projesinin öncelikli partnerinin İsrail olması bekleniyor. İsrail'in "Drone Dome" isimli sistemi hedef insansız hava araçlarının körleştirilmesi üzerine dayalı bir düzenle çalışıyor. Yunanistan'ın özellikle son yıllarda Türkiye'nin geliştirdiği savunma sanayii araçlarına karşı ciddi bir endişesi bulunuyor. Bununla birlikte Yunanistan'ın geliştirmeye çalıştığı bir insansız hava aracı projesi de mevcut fakat bu projede silah istasyonu bulunmamakta diğer yandan Yunanistan, çeşitli ülkelerde İHA kiralama yoluyla bu alandaki eksikliğini gidermeye çalışıyor.

Kaynak; https://www.ekathimerini.com/news/1188019/anti-drone-umbrella-over-the-islands/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter