Yunanistan'ın Saldırganlık Raporu

Sosyal Medyada Paylaş!

Batı Trakya

Yunanistan özellikle artan ABD desteğiyle birlikte Batı Trakya bölgesindeki şehirlerde tehditkar tavrı yoğunlaştırdı! Dedeağaç ve İskeçe şehirlerinden askeri varlığı yoğunlaştıran Yunanistan özellikle Türkiye sınırına yönelik askeri varlığını da yükseltti. Haziran 2022 tarihinde Meriç Nehri boyunca 135 kilometrelik hendek kazan Yunanistan bölgeye ABD'nin hibe ettiği zırhlı araçları da yerleştirmeye devam ediyor.ABD tarafından Yunanistan’a hibe edilen 180 adet M1117 zırhlı keşif aracının 51 tanesi Batı Trakya’nın Dedeağaç şehrine yerleştirildi! Yunanistan'ın saldırganlığı sadece askeri alanla sınırlı kalmadı. İskeçe Belediyesi’nin iki yıl aradan sonra Eylül ayında tekrar düzenlenecek Eski Şehir Etkinlikleri için hazırladığı Yunanca, Türkçe ve Bulgarca reklam filminin Türkçe bölümünde İskeçe adının kullanılması Yunanistan’da kıyameti kopardı. İskeçe Belediyesi Kültür Merkezi Başkanı İlias Askaridis istifa ettirildi.

Adalar Denizi

Yunanistan'ın saldırganlığını en çok artırdığı ve hukuksuzluğu yoğunlaştırdığı nokta Adalar Denizi oldu. Yunanistan Adalar Denizi'nde kendi lehine olan Yunan-Türk Memorandum'u dahil tüm anlaşmaları ihlal etmeye devam etti! Haziran 2022'de Boğazönü Adaları'nda ABD ile ortak devriyeler başlatacağını duyuran Yunanistan, gayri askeri statüdeki 23 adayı da silahlandırmaya devam etti. Yunan Başbakan Miçotakis ise EGAYDAAK'lara yönelik provokatif ziyaretlerde bulundu. Yunan Savunma Bakanı ve yardımcısı da Temmuz 2022'de EGAYDAAK olan Keçi Adası'nı ziyaret etti! Yunanistan jeo-politik konumunu kullanarak bölge dışı aktörleri de Adalar Denizi'ne çekmeye devam ediyor. Son olarak Yunanistan ile İsrail Hava Kuvvetleri'nin 25 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında ortak tatbikat yapacağı duyuruldu.

Öneriler

Türkiye'nin Yunanistan'ın başta Adalar Denizi olmak üzere gerçekleştirdiği tüm bu hukuksuzluk ve saldırganlıklar karşısında hukuki ve diplomatik hakları güçlü şekilde mevcuttur. Yunanistan, 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Andlaşmaları'nı açık şekilde yok saymaktadır. Türkiye'nin bu ihlal, hukuksuzluk ve saldırganlığı başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kurumların tamamına taşıması, tüm hukuki ve diplomatik inisiyatifleri kullanması oldukça elzemdir. EGAYDAAK’ların varlığı, karasularından başlayarak Adalar Denizi’ndeki deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasını ve dolayısıyla hava sahası sorunlarını da çok kritik bir şekilde etkilemektedir.

RAPORUN TAMAMI: https://drive.google.com/file/d/1kKpjm8vuTHb9iOsfrUEk2kWaqe0USKja/view?usp=sharing