YUNANISTAN’IN SORUNLARI DIYALOG ILE COZELIM DEDIGI DIYALOG ILE TALEPLERIMI KABUL ET DEMEKTIR

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı 5 Kasım 2021 tarihinde TV100 ekranlarında Güne Bakış programına konuk oldu. Yunanistan’ın sürekli Türkiye’yi hedef alan ve Türkiye’den bir şeyler kopartmaya çalışan bir devlet olduğunu belirten Yaycı, Yunanistan kime karşı silahlanıyor? sorusunu sordu ve bu silahlanmanın hedefinin Türkiye olduğunu belirtti. Yunanistan’ın kurulduğundan beri 6 kere büyüdüğünü ve hepsinde de Türkiye’den toprak alarak büyüdüğünü hatırlatan Yaycı, Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı düşmanca bir tutum sergilediğini ve dostluğun komşuluğun hayalperest işler olduğunu ifade etti.

 

YUNANİSTAN SÜREKLİ TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALAN BİR DEVLETTİR

 

Yunanistan’ın sürekli Türkiye’yi hedef alan ve Türkiye’den bir şeyler kopartmaya çalışan bir devlet olduğunu belirten Yaycı, Yunanistan’ın kurulduğundan beri 6 kere savaşmadan Türkiye’den toprak alarak büyüdüğünü belirtti. Yaycı, “Yunanistan sürekli Türkiye’yi hedef alan ve Türkiye’den bir şeyler kopartmaya çalışan bir devlettir. Bu kurulduğundan itibaren, 1821 yılından itibaren 6 kere Yunanistan büyümüş ve hepsinde de Türkiye’den toprak alarak büyümüş bir devlettir. Hem de savaşta yenilmiş olmasına rağmen. Yunanistan bugünde megali ideası çerçevesinde tarihi talepkarlığını devam ettiriyor. Yani Adalar (Ege) Denizi’nin tümüne sahip olmak, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak, en azından Yunan adası haline dönüştürmek, işte Vatikan türü bir yapıya dönüştürmek, Batı Anadolu’da İzmir bölgesinde özerklikler oluşturmak. Hayal ama amaç bu. İdealleri bu.” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE BUGÜNE KADAR HERHANGİ BİR YUNAN ADASINI BOMBALADI MI?

 

Yunanistan’ın kendisine GASA statüsünden devredilmiş olmasına rağmen silahlandırdığı ve askerileştirdiği adaları ifade eden Yaycı, “Yunanistan çok ciddi bir şekilde silahlanıyor? Bu silahlanmayı Makedonya’ya karşı mı yapıyor? Bulgaristan’a karşı mı yapıyor? İtalya’ya karşı mı yapıyor? Arnavutluğa karşı mı yapıyor? Hayır. Müttefiki, komşusu Türkiye’ye karşı yapıyor. GASA statüsünde olmak kaydıyla kendisine devredilen adaları silahlandırıyor, askerileştiriyor. Burnumuzun dibindeki adaları. Bunu kime karşı yapıyor? Türkiye’ye karşı. Peki Türkiye’ye karşı savunma amaçlı yapıyorum sözü ne kadar doğru? Hiçte doğru değil. Neden? Çünkü savunma amaçlı yapmanız için bir taarruza, bir tehdide maruz kalmanız lazım. Türkiye bugüne kadar herhangi bir Yunan adasını bombaladı mı? Yunan adasını kuşattı mı? Yunan adasını abluka altına aldı mı? Yunan adasının üzerinden jetleri geçirip veya askerlerini indirip bir faaliyette bulundu mu? Hayır. Ben Yunan adalarını işgal edeceğim mi dedi? Hayır. O zaman niye silahlandırıyor? Bu iyi niyet göstergesi değil. Bu koruma amaçlı değil. Bu taarruz amaçlı…” ifadelerini kullandı.

 

YUNANİSTAN GASA STATÜSÜNDEKİ ADALARINI ABD ELİYLE MEŞRULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR

 

Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı düşmanca bir tutum sergilediğinin altını çizen Yaycı, dostluk ve komşuluğun hayalperest işler olduğunu belirtti. Yaycı, “Yunanistan öyle düşmanca bir devlettir ki bunu görmemiz lazımdır. Dostluk, komşuluk beraber sirtaki oynayalım falan bunlar çok hayalperest işler. Yunanistan ABD’ne GASA statüsündeki adalara üs kurmayı kendisi teklif etmiştir. Gelin burada üs kurun dediler. Yani gayri askeri statüdeki adalardaki ihlallerini ABD eliyle meşrulaştırmaya çalışıyorlar.”

 

YUNANİSTAN TÜRKİYE’Yİ FRANSA’NIN NÜKLEER GÜCÜ İLE TEHDİT ETMİŞTİR

 

Yunanistan’ın Türkiye’yi Fransa’nın nükleer gücü ile tehdit ettiğinin altını çizen Yaycı, bunun uluslararası bir suç olduğunu belirtti. Yaycı, “Başkasının nükleer silahını Türkiye’ye karşı kullanmakla tehdit eden bir Yunanistan düşünün ki bu nükleer güç kendisinin olsa neler yapar.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye’nin hemen BM’ye, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, Uluslararası Adalet Divanı’na suç duyurusunda bulunması gerektiğini ifade eden Yaycı, bunun uluslararası bir suç olduğunun altını defaatle çizdi. Yaycı, “Nükleer silah sahipleri bile nükleer silah kullanma tehdidinde bulunamıyorlar.” dedi.

 

TÜRKİYE LOZAN ANTLAŞMASI’NI KENDİ ELİYLE DELMEMELİDİR

 

Adalar (Ege) Denizi’ndeki statünün Lozan Antlaşması ile belirlendiğini ifade eden Yaycı, “Lozan Antlaşması’na göre, zikredilen karasuyu 3 mildir. 3 mile dönülmesi gerekir. Türkiye’nin bu çağrıyı yapması gerekir. Lozan Antlaşması’nı kendi eliyle delmemesi gerekir.” uyarısında bulundu.

 

YUNANİSTAN’IN SORUNLARI DİYALOG İLE ÇÖZELİM DEDİĞİ DİYALOG İLE TALEPLERİMİ KABUL ET DEMEKTİR

 

Yunanistan’ın taleplerini sorun haline dönüştürmek üzerine bir strateji izlediğini ve Türkiye’yi 3. bir devleti araya sokmakla tehdit ettiğini belirten Yaycı, “Miçotakis Türkiye'ye ikimiz aramızda çözebiliriz diyor. 3. bir devleti bize araya sokturmayın diyerek tehdit ediyor yani aba altından sopa gösteriyor. Biz Yunanistan’la neyin diyaloğunu yapacağız? Bizim Yunanistan’la sorunumuz nedir? Bizim Yunanistan’dan bir talebimiz var mı? Biz Yunanistan’dan toprak mı istiyoruz? Yunanistan’dan ada mı istiyoruz? Yunanistan’dan hava sahası mı istiyoruz? Yunanistan’dan karasuyu mu istiyoruz? Bakın Yunanistan’ın sorun dediği şeyler, Yunanistan’ın diyalogla çözelim dediği şeyler benim taleplerimi diyalogla kabul et demek.” değerlendirmesinde bulundu.