YUNANİSTAN'IN 'TÜRK' TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ ŞİDDETLENEREK DEVAM EDİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş!

İskeçe Belediyesi’nin iki yıl aradan sonra Eylül ayında tekrar düzenlenecek Eski Şehir Etkinlikleri için hazırladığı Yunanca, Türkçe ve Bulgarca reklam filminin Türkçe bölümünde İskeçe adının kullanılması Yunanistan’da kıyameti kopardı. Olay kısa sürede ülkenin 1 numaralı gündemi olurken tepkiler üzerine İskeçe Belediyesi Kültür Merkezi Başkanı İlias Askaridis istifa ettirildi. Türk düşmanlığından ülkeyi ABD üssüne çeviren barbarları Türk’ün adı bile korkutmaya yetti.

Israrla İstanbul’a “Konstantinopolis”, Boğaz’a “Bosphorus”, Çanakkale’ye “Dardanelles”, İzmir’e “Smirni” diyen Yunanlar, İskeçe Belediyesi tarafından Eylül ayında gerçekleştirilecek Eski Şehir Etkinlikleri için Yunanca, Türkçe ve Bulgarca tanıtım filminin Türkiye kısmında şehrin Türkçe adı olan İskeçe’nin kullanılmasını ülkenin 1 numaralı gündemi haline getirdi. Yunanistan geneline yayılan tepkiler üzerinde İskeçe Belediyesi Kültür Merkezi Başkanı İlias Askaridis istifa etmek zorunda kaldı.

TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı ise Yunan faşizminin son örneğine şu ifadelerle tepki gösterdi: “Yunanistan’ın Türk’e, Türkçe’ye ve İslam dinine yönelik tahammülsüzlüğü, inşa olduğu saldırgan geleneğin bir parçasıdır. Özellikle Batı Trakya Türklüğü’nün yok sayılması ve asimile edilmesine yönelik içselleştirilmiş Yunan devlet politikası, kendisini bir festival etkinliğinde dahi şiddetli şekilde hissettirmiş, Yunan’ın iflah olmaz Türk düşmanlığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Unutulmamalıdır ki; ‘Mekanların ruhu, isimlerin ise hafızası vardır!’ Yunanistan bu girişimleriyle Batı Trakya’daki Türk ve Müslüman ruhunu ve hafızasını silmeye çalışmaktadır. Türkiye de bu son gelişmeye istinaden NATO’da Türkçe isimlendirme yapılmayan tüm Yunanistan bölgesi dokümanlarını veto etmelidir.”