YUNANİSTAN'IN YENİ PLANI: GAYRİ ASKERİ STATÜDEKİ ADALARA S-300 YERLEŞTİRMEK

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunan Pentapostagma gazetesi, Yunanistan Adalar Denizi'nde girişeceği yeni hukuksuzluğun ve provokasyonun ilk sinyallerini verdi. Yunanistan'ın Rus S-300 sistemlerini gayri askeri statüdeki adalara da yerleştirme hedefini haberleştiren Pentapostagma; "Yunanistan, S-300 sistemlerini Doğu Adalar Denizi'ndeki Adalara (Menteşe Adaları) yerleştirmesi halinde ulusal deniz ve hava sahasının maksimum gerçek korumasına sahip olurduk" ifadesinde bulunarak gayri askeri statüdeki adaların S-300'lerle de militarize edilmesi gerektiği çağrısında bulundu. 

GKRY'nin 1997 yılında Rusya'dan aldığı S-300 hava savunma sistemleri Türkiye'nin baskıları neticesinde 1999 yılında kullanılmaması şartıyla Girit Adası'na yollanmıştı fakat Yunanistan S-300'leri kullanmamak şöyle dursun aksine Rusya ile koordinasyon kurarak modernize edip bu sistemleri neredeyse S-400 seviyesine çıkartmıştır. Bugün gelinen noktada ise Yunanistan, İkinci Dünya Savaşından bu yana silahlandırdığı gayri askeri statüdeki adaların statüsünü şimdi de Rus S-300 sistemleri yerleştirerek bozmaya ve egemenlik devir şartı uzun yıllar önce tartışmalı hale gelmiş adaların bu durumu pekiştirmeye devam ediyor. 

Kaynak: 

https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7114383_prospathisan-na-anazitisoyn-theseis-ton-ellinikon-s-300-stin