YUNANLI ANALİSTİN "MAVİ VATAN" VE "ORUÇ REİS" KORKUSU

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanlı analist ve Yunan Pentapostagma yazarı Panagıotıs Nastos son makalesinde yine Mavi Vatan'ı hedef alarak Türkiye'nin elde ettiği teknolojik imkanlara ve Mavi Vatan Doktrini'nin Türkiye için değişmez temel bir strateji olduğuna dikkat çekti.

Oruç Reis Sismik Araştırma gemisinin modernizasyon işlemlerinin tamamlandığını ve pek yakında Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz'de de görev almaya başlayacağına dair Yunan devletine yönelik uyarılarda bulunan Nastos, "Oruç Reis, denizlere daha güçlü bir dönüş yapacak. Oruç Reis gemisi, petrol yatakları ve doğalgaz tespit etmek için 20 yılda toplayabildiği verileri 8 yılda toplayabilecek." ifadesinde bulundu. Türkiye'nin bir yandan Karadeniz'deki 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervini çıkarma konusunda emin adımlar attığını belirten Nastos diğer yandan ise sismik arama ve sondaj faaliyetlerine de Abdülhamid Han Gemisi ile devam ettiğini belirten yazı da "Halihazırda Karadeniz'de bulunan Türkali-10 kuyusunda Fatih Sondaj Gemisi, Türkali-6 kuyusunda Kanuni Sondaj Gemisi, Türkali-4 kuyusunda Yavuz Sondaj Gemisi çalışmalarına devam etmektedir. " ifadesinde bulunuluyor.

Nastos, Türkiye'nin Mavi Vatan Doktrini'nin net bir strateji haline getirdiğini ve bu konuda ileride de kararlı adımların devam edeceğine dair endişelerini şu sözlerle vurguluyor; "Türkiye "Mavi Vatan"ın uygulanmasında önceden belirlenmiş bir plana göre ilerlemektedir"  Gelecektede Mavi Vatan Doktrini'nin uygulanacağını endişe ile vurgulayan Nastos; "Mavi Vatan basit bir jeopolitik havai fişek değildir. Mavi Vatan, giderek daha fazla ilgileneceğimiz bir konu olacak ülkemizin politik ve askeri liderliği bunu iyi anlamalı" ifadesinde bulundu. Yunanistan'ın mevcut tedbirlere karşı AB desteğiyle ek tedbirler alması gerektiğinin altını da çizen Nastos; "Ülkemiz AB ile müzakere etmeli, gerektiğinde yerinde ve zamanında kullanmak için en az bir araştırma gemisi ve bir yüzer sondaj kulesi daha kiralamak hatta satın almak için AB ile görüşmeli" ifadesinde bulundu.

Kaynak; 

https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7111372_xoris-stratiotika-metra-pos-i-ellada-mporei-na-apantisei-sti