Zelenskiy: "Rusya kontrolü kaybediyor"

Sosyal Medyada Paylaş!

Zelenskiy: "Rusya kontrolü kaybediyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya'nın Dağıstan Cumhuriyeti'ndeki anti-Semitik şiddet aşırılıklarının ardından, Moskova'nın kontrolü yeniden kaybettiğini doğruladı. Kremlin şefi Vladimir Putin ise ülkesinin güneyindeki ayaklanmaları Batı'yı kınamak ve Ukrayna'ya karşı kendi saldırganlık savaşını haklı çıkarmak için kullandı. Ve Hollanda, Kiev'e vaat edilen F-16 savaş uçaklarının hızlı bir şekilde teslim edileceğini vaat ediyor.

Zelenskiy, Pazartesi günü akşam saatlerinde yaptığı video konuşmasında, Rusya'nın 20 aydan fazla bir süredir devam eden saldırganlık savaşında işgal altındaki Ukrayna topraklarını elinde tutmak için tüm güçlerini seferber ettiğini söyledi. Kendisi de Yahudi kökenli olan Ukraynalı lider, "Ancak bunu yaparken, kendi topraklarını o kadar nefret ve aşağılama ile kirlettiler ki, Rusya bu yıl ikinci kez olayların kontrolünü kaybediyor" dedi. Zelenskiy, ilk olarak isyancı Rus paralı askerlerinin Moskova'ya doğru yürüdüğünü söyledi ve o zamandan beri ölen Wagner patronu Yevgeny Prigozhin'in Haziran ayındaki ayaklanmasına atıfta bulundu. Zelensky, şimdi Dağıstan'daki yetkililerin gücünün azaldığı gözlemlenebilir, diye devam etti. Rusya'nın ağırlıklı olarak Müslüman olan Kuzey Kafkasya'sında, Pazar akşamı eşi görülmemiş Yahudi karşıtı aşırılıklar meydana geldi. Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de, İsrail'den gelen bir uçağın inişinin ardından öfkeli bir kalabalık havaalanını bastı. Bunu ciddi isyanlar izledi ve diğer şeylerin yanı sıra yolculara taşlar atıldı. Rus yetkililere göre, yaklaşık 20 kişi yaralandı. Pazartesi akşamı 80'den fazla kişi tutuklandı. Bu arada Kremlin şefi Putin, Dağıstan'daki ayaklanmaları Batı'ya karşı suçlamalarda bulunmak için kullandı.

Mahaçkale'deki olaylar, Rusya'nın güvenlik durumuyla ilgili bir toplantıda, "Batılı istihbarat servislerinin ellerinden" en azından Ukrayna topraklarından ilham aldığını söyledi. Ağırlıklı olarak Müslüman olan Kuzey Kafkasya'daki olayın yabancı kontrolünde olduğu iddiasını destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadı. 

Kaynak:Dagestan: Wolodymyr Selenskyj sieht Kontrollverlust von Russland (faz.net)