Videolar

BAUDEGS Resim

Suriye’deki Türk Varlığı ve Suriye Türkmenleri

Suriye'deki Türk Varlığına İlişkin Değerlendirme

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Miçotakis, Biden'a Cihat Yaycı'nın Mavi Vatan Haritasını Şikayet Etti

ASAM-TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı,17 Nisan 2022 tarihli Saynur Tezel’in sunduğu Haber Global TV yayınına katılarak Doğu Akdeniz ve dış politik gelişmeler hususunda önemli değerlendirmelerde bulunmuştur.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Kuril Adaları Sorunu

Kuril Adaları meselesi İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Japonya-Rusya ilişkilerinin temel ekseninden birisi konumunda. Öyle ki İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Kuril Adaları meselesi nedeniyle Rusya ve Japonya arasında barış anlaşması da imzalanabilmiş değildir. Japonya’nın Kuzey Adaları meselesi olarak adlandırdığı Kuril Adaları sorunu 70 yıldan fazla bir süredir Rusya ile yürütülen onlarca farklı toplantı ve girişime rağmen çözülememiştir. Rusya’nın özellikle Kuril Adaları’nda kurduğu askeri üsler ve yürüttüğü faaliyetler Japonya tarafından endişeyle takip edilen meselelerdendir. Japonya; Iturup, Kunaşir, Şikotan ve Habomai isimli dört adada Rusya’nın egemenlik kurmasını kabul etmemektedir. Rusya’nın Sahalin Oblastı’na bağlı bu adalar Rusya açısından oldukça stratejik öneme sahiptir. Rusya’nın Vladivostok’taki Pasifik filosunun en önemli geçiş rotası olan bu adalar diğer yandan Rusya’nın Karadeniz’deki münhasır ekonomik bölgesinden sonra sahip olduğu ikinci donmayan deniz alanına ev sahipliği yapmaktadır. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2019 tarihinde basına verdiği bir demeçte şunları söylemiştir; “Rusya, Kuril Adaları’nda aniden ABD füzeleri görmek istemiyor” bu ifadelerle birlikte Rusya’nın Kuril Adaları’ndaki askeri faaliyetleri de hız kazanmıştır. Adalara yerleştirilen S-300 hava savunma sistemleri ve tatbikatlar Japonya için ciddiyetle ve endişeyle takip edilen konular olmuştur.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Ortadoğu'nun İsviçre'sinden Çöküşe; Lübnan

İsmini Fenike dilinde “beyaz” manasına gelen “Liban”dan alan Lübnan son yıllarda başta ekonomik ve politik olmak üzere hayatın her alanında karanlık günler geçiriyor. Son nüfus sayımının 1932 yılında yapıldığı Lübnan’ın sosyo-etnik yapısında krizin ana aktörlerinden birisi özünde.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Biden - Miçotakis Görüşmesinin Ana Odağı "Türkiye" Olacak!

16 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşecek olan ABD Başkanı Joe Biden ile Yunan Başbakan Miçotakis arasındaki görüşmenin ana konusunun Türkiye olması bekleniyor.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

BİR AVRUPA GERÇEĞİ OLARAK FRANSA’DA GÖÇ VE GETTOLAŞMA

Tarihi olarak Fransız halkı siyasi birliktelik üzerine kurulmuştur. Vatandaş (citoyen) olmak için bir etnik gruba referans göstermek gerekmez. Fransız anlayışının özelliği, bir taraftan kendisini sosyal sözleşme/toplum sözleşmesi (contrat sociale) anlayışından, bir taraftan da Aydınlanma felsefesi ve İnsan Hakları Beyannamesi’nden beslenmesidir.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Fransa Özelinde Avrupa’da Aşırı Sağın Yükselişi

Aşırı sağ, radikal sağ ya da ekstrem sağ, sağcı siyasette sağcılığın en yüksek biçimini gösterir. Aşırı sağ siyaset toplumda toplumsal hiyerarşiyi destekler; daha doğuştan bazı insanların aşağı, bazılarınınsa üstün olduğu gibi düşünceleri içinde barındırır

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

ABD ile Ermenistan arasında nükleer işbirliği anlaşması ve düşündürdükleri

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan'ı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkenti Whashington'da konuk eden Dışişleri Bakanı Antony Blinken' ın, enerji güvenliği sektöründeki işbirliklerini artırmak ve iki ulus arasındaki ekonomik ve diplomatik ilişkilerin daha da güçlendirilmesinin hedeflendiği görüşmesi,

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Ukrayna-Rusya Savaşının Yönü

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Rusya’nın Ukrayna işgal süreci 2 aydan fazla bir süreyi aşmış durumda. Savaş her iki taraf açısından yorucu, yıkıcı ve yıpratıcı bir noktaya ulaşmış durumda. Savaşın ilk günlerinde Rusya’nın kısa bir süre içinde Ukrayna’nın kontrolünü ele alacağı beklentisi yüksekken Rus ordusunun profesyonellikten uzak organizasyonu ve askeri anlamdaki stratejik hataları nedeniyle savaş tüm beklenti ve planlamaların üzerinde bir sürece yayılmış durumda. Batı’dan beklediği desteği bulamayan Ukrayna buna karşın Rus ordusunun hamle hatalarının ve organizasyonel problemlerin avantajını yaşamaktadır. Savaşın en başından beri Rusya’nın temel amacı Ukrayna’yı “Belaruslaştırmaktır.”

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Suriye’de Siyasi Çözüm Mümkün Mü?

Suriye’de yaşanan hükümeti devirme eylemleri, ardından bir iç savaşa dönüşmüş ve milyonlarla kişi yerlerinden olmuştur. Ülkenin hemen hemen yarısı ülke dışına göçtüğü raporlara yansımış durumdadır. Bunların haricinde yarım milyondan fazla insan bu çatışmalarda ölmüş, yüz binlercesi de yaralanmıştır. Ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturan grupların çıkan bu iç savaş esnasında ülkeyi terk etmeleri birçok çevrelerce demografik bir temizlik olarak yorumlanmaktadır

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Yunanistan'ın Enerji Açmazı

Rusya'nın ödemeleri ruble cinsinden kabul edeceğini açıklamasının ardından Bulgaristan ve Polonya, ruble ödeme yapmayı reddetmiş ve Rusya'da bu ülkelere enerji aktarımını durdurmuştu. Ödeme tarihi yaklaşan Yunanistan'da benzer endişeler başladı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Mavi Vatan Tatbikatları

İlki 2019 yılında yapılmış olan, günümüze dek üç kez yapılmış olan Mavi Vatan tatbikatları ile Türk Donanmasının verdiği mesaj açıktır. Dünyada bu kadar gemiyi aynı anda denize çıkartabilecek ve onlara eğitim yaptırabilecek donanma sayısı çok azdır. 122 parça gemi bir anda denize açılıp eğitim yapıyor. Bu aslında Türk Deniz Kuvvetleri'nin her yıl yaptığı tatbikatlar içinde kolaydan zora sıralamasındaki son halkadır.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Gazprom'un Net Karı 30 Milyar Euro'ya Yaklaştı!

2021 yılı rakamlarına göre Gazprom'un net karı 28.4 milyar euro olarak açıklandı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Mısır, Ekonomik Refah İçin Savunma Sanayisini Merkeze Alıyor

Mısır ülkenin karşı karşıya kaldığı ekonomik zorlukları aşmak ve yeni gelir alternatifleri yaratmak adına ülke ekonomisinde ciddi bir ağırlığı olan orduya ait firmaları borsaya açacak.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Türkiye'yi Bekleyen Çok Boyutlu Tarihi Fırsatlar!

27 Nisan 2022 tarihli "Ne Var, Ne Yok" programının Youtube kanalına konuk olan ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, Türkiye'yi bekleyen önemli fırsatlara ve Doğu Akdeniz'deki duruma dair değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Batı Trakya'da Yunanistan Zulmü Devam Ediyor!

Hiçbir uluslararası anlaşmaya uymayan ve insan haklarına saygı göstermeyen Yunan devleti, Batı Trakya'da uyguladığı saldırgan ve faşist politikalara devam ederek 12 Türk okulunu daha kapattı!

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Büyüme ve Enflasyon İkilemindeki Mısır Ekonomisi

IMF, özellikle Ukrayna savaşının yarattığı makro-ekonomik durgunluğa rağmen Mısır'a yönelik ekonomik öngörülerini olumlu seviyelere çekti. Küresel büyümede önemli yavaşlamaların beklendiği dönem içerisinde Mısır'ın borç kapasitesini de tahminler içerisine dahil eden IMF, Mısır ekonomisinin bu yıl içerisinde beklenen ekonomik trendi karşılayacağına dair önemli bir öngörüde bulundu. Afrika'nın en büyük ekonomisi konumunda olan Mısır'ın küresel ekonomik daralmadan en fazla etkilenen ülkelerin başında gelmesi beklenirken, IMF, Mısır ekonomisinin 2021-2022 mali yılında Ocak ayındaki önceki tahmininden 0,3 puan artarak %5,9 oranında büyümesini beklediğini açıkladı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Çin Ekonomisi %4.8 Büyüdü

Olumsuz beklentilerin aksine Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %4ç8 büyüme kaydetti.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Jeopolitik Gelişmeler ABD Ekonomisini Gölgeliyor!

FED, ABD ekonomisinin Nisan ortasına kadar ılımlı bir hızda büyüdüğünü, ancak artan fiyatlar ve jeopolitik gelişmelerin belirsizlik yarattığını ve gelecekteki büyüme görünümünü gölgelediğini söyledi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Almanya, Rus Enerjisine Olan Bağımlılığı Hemen Kesemeyeceğini Duyurdu

Almanya'nın maliye bakanı, Almanya'nın Rus enerjisine olan bağımlılığını sona erdirmek için "mümkün olduğunca hızlı" hareket ettiğini, ancak bunun zaman alacağını söyledi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Cihat Yaycı; "FETÖ ile Mücadele Kurumu Kurulmalıdır Diye Boşuna Demiyoruz!"

TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, 20 Nisan 2022 tarihinde basına verdiği son mülakatta FETÖ tehlikesinin kurumsal boyutta mücadeleye açılmasının altını çizdi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

GKRY'de Konsolosluk Endişesi

Uzun süredir Yunan ve Rum basının Rusya Federasyonunun KKTC'de bir konsolosluk açmayı planladığına dair endişe dolu haberler yer almaktaydı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

İftiranın Amiral Gemisi: Yunanistan!

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “-sözde- Ermeni Soykırımı'nın” uluslararası alanda daha fazla tanınması gereğini belirtti!

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Cihat Yaycı; Türk - Yunan Sorunları Yoktur, Yunan talepleri vardır!

15 Nisan 2022 tarihli Haber Global TV ekranlarında Saynur Tezel'in yayın konuğu olan ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, Yunanistan'ın Adalar Denizi'ndeki taviz koparma stratejisini detaylarıyla kamuoyuna aktardı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Karadeniz'de "Amiral Gemisi" Battı

Rusya-Ukrayna savaşında Rus birliklerinin verdiği kayıplar çok konuşulmuş olsa da, hiç birisi sancak gemisi Moskva kruvazörünün kaybı kadar gündem olmadı. Nükleer başlık da taşıdığı iddia edilen geminin batırılması dünyada şok etkisi yaratırken, olayı değerlendiren Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Diğerleriyle kıyaslanamayacak kadar büyük bir kayıp" dedi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Japonya,ABD'nin talebi üzerine ithalat fazlası gazını Avrupa'ya aktarıyor!

İsrail Medyası Calcalist; Japonya,ABD'nin talebi üzerine ithalat fazlası gazını Avrupa'ya aktarıyor!

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Cihat Yaycı; Mayınlar Türkiye'ye Ağır Mali Bedel Ödetiyor!

9 Nisan 2022 tarihinde Milli Gazete'ye bir değerlendirmede bulunan Doç. Dr. Cihat Yaycı, Karadeniz'deki serseri mayınlar hususunun yarattığı olumsuz etkileri vurguladı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Küresel Medyada Cihat Yaycı Röportajları

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı küresel gündemi ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri Libyan Ahrar TV ve Al Jazeera International TV'ye değerlendirdi. Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası'nın Cihat Yaycı ile gerçekleştirdiği röportajlar aşağıda sunulmuştur.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Karadeniz Holding Türk Bayrağını Dünyanın Bir çok yerinde Dalgalandırıyor!

Karadeniz Holding ve Danışma Kurulu Üyemiz Sayın Osman Karadeniz’i kutluyor, Türk Bayrağını dünyanın bir çok yerine insanları aydınlatarak taşıdıkları için tebrik ediyoruz. Gurur duyuyoruz.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Uzun Seneler Karadeniz'de Başımıza Bela Olacak

5 Nisan 2022 tarihinde Yeni Şafak Gazetesi'ne bir röportaj veren ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, mayın tehlikesinin Ukrayna'nın yaptığı çok ciddi bir sorumsuzluk örneği olduğunu vurgulayarak serseri mayın tehlikesinin uzun yıllar başımıza bela olacağını vurguladı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Türkiye, KKTC, İsrail, Mısır ve Filistin; Hepsi Birden Kazanacak!

Erzurum Kardelen TV'nin 01.04.2022 tarihli "Arka Plan" programının konuğu olan ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç.Dr. Cihat Yaycı, Rusya-Ukrayna denkleminde küresel durum ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi bekleyen fırsatlarla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Tedbirden Tasarruf Olmaz

En Son Haber Platformunun 28.03.2022 tarihli programının konuğu olan Cihat Yaycı, mayın tehlikesi hususunda değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Mayın Ucuz ama Tehlikeli Bir Silahtır

28 Mart 2022 tarihli Habertürk TV ekranlarında Afşin Yurdakul'un sorularını yanıtlayan ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, Karadeniz'deki mayın tehlikesine karşı değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

PUTİN RUSYASI'NIN DİLEMMASI: KAZANIR GİBİ GÖRÜNEREK KAYBETMEK

Aslında herkes Vladimir Putin'in Rusya Federasyonu’nda devlet başkanlığı koltuğuna oturması sonrası şu soruyu aklından geçiriyordu: Şimdi ne olacak? Tankın üzerine çıkarak demokrasi havarisi gibi bir profil çizip zamanla kendini alkole bırakan, bazı törenlerde ayakta durmakta bile zorluk çeken Boris Yeltsin sonrası Rusya ve dünya kamuoyu tedirginlikle karışık bir şekilde yaşanacak gelişmeleri izler hale gelmişti. Putin'in yönetime gelişi ile genç ve karizmatik bir görüntü ortaya koyan imajı Rus toplumunu ve sonrasında dünyayı ilgiyle seyre yönlendirdi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Cihat Yaycı'nın Öngörü ve Uyarıları Türk Basınının Ana Gündemi Oldu

Cihat Yaycı'nın Öngörü ve Uyarıları Türk Basınının Ana Gündemi Oldu

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Milli Gururumuz; Savunma Sanayii

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı Türkiye'nin kendi imkanlarıyla ürettiği yerli ve milli torpidosu AKYA'yı 26 Mart 2022 tarihli Habertürk programı "Burası Haftasonu" da Oylum Talu'ya değerlendirdi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

KARADENİZ MAYIN TARLASINA DÖNMÜŞ DURUMDA

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, 26 Mart 2022 tarihli Habertürk TV yayınının konuğu olarak Kardeniz'deki mayın tehlikesi ve tehlikeye yönelik önlemler hususunda değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Cihat Yaycı; Karadeniz'de Mayın Tehlikesi Var!

22.03.2022 Tarihli Haber Global TV yayınında Saynur Tezel'in konuğu olan Cihat Yaycı, Rusya-Ukrayna savaşını ve Karadeniz'deki mayın tehlikesini önemli veriler ışığında değerlendirdi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Almanya, Orta Doğu'da Enerji Arayışında

Dünyanın üçüncü büyük LNG ihracatçısı olan Katar'da, Habeck, daha fazla doğalgaz sevkiyatı sağlamak için Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Thani ile bir anlaşmaya vardığını söyledi. Habeck, DPA'ya verdiği demeçte, "Bu yıl hala Rus gazına ihtiyacımız olabilir, ancak gelecekte değil," dedi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Ukrayna’da Asimetrik Savaşa Doğru

Asimetrik savaş kavramının insanlık tarihi boyunca bütün savaşlarda kullanıldığı görülmektedir. Ancak 9/11 saldırıları ve Orta Doğu’daki istikrarsızlığın ortaya çıkmasından ötürü özellikle İsrail- Filistin sorunuyla daha çok kullanılmıştır.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

CİHAT YAYCI'NIN İFADELERİYLE 107. YILINDA ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİMİZ

18 Mart 2022 tarihinde TV100 ekranlarından Saynur Tezel'in konuğu olan ASAM TÜRKDEGS Başkanı Cihat Yaycı, "Çanakkale Deniz Zaferi" ve güncel gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

TÜRK DEGS Bir Yıl Önce Deep Fake Tehlikesine Karşı Uyarmıştı!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı'nın 21 Şubat 2021 tarihinde Teke Tek yayınında Deep Fake tehlikesine yönelik yaptığı uyarılar Ukrayna'da gerçeğe döküldü

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

TV100 Ekranlarına Konuk Olan Cihat Yaycı Gündemi Değerlendirdi

20 Mart 2022 tarihli TV100 ekranlarında yayınlanan "Şimdi Konuşalım" programının konuğu olan ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Karadeniz'deki mayın riskini, Ukrayna-Rusya savaşının seyrini ve Türkiye'ye yönelik genel uluslararası durumu değerlendirdi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

ZELENSKİY'DEN TEHDİT

Zelenskiy: "Putin ile müzakereye hazırım, ancak bu başarısız olursa üçüncü dünya savaşı çıkacak"

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

GKRY, EOKA TERÖRÜNÜ KUTSAMAYA DEVAM EDİYOR

Irkçı terör örgütü EOKA'nın 1956 yılında vurularak öldürüldüğü iddia edilen genç bir militanı GKRY'de devlet töreniyle anıldı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

KARADENİZ'DE KORKUTAN İDDİA

Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Andriy Klymenko, Rusya’nın İstanbul Boğazı’ndan Odesa’ya kadar olan bölgeyi mayınladığını açıkladı. Andriy Klymenko; açıklamasının devamında Rusya’nın bölgeyi mayınlarla döşeyerek bu mayınların Ukrayna mayınları olduğunu iddia etti. Bölgede 420 mayın olduğu iddia edilirken, durumun Karadeniz’deki bazı armatör ve gemi kaptanlarına iletildiği öne sürüldü. 

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Terör Örgütü YPG-PKK'nın Yeni Piyonluk Sahası: Ukrayna

Bulduğu her fırsatta uluslararası güçlerin piyonluğuna soyunan terör örgütü YPG-PKK bu sefer kendisini Ukrayna'da gösterdi. TRT World'ün haberine göre terör örgütünün militanları aylık 1.300 dolar karşılığında Rusya saflarında savaşmak üzere Ukrayna'ya gittiler.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Beklenen oldu! ABD Türkiye’yi Sıkıştırmaya Başladı

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı'nın ABD yaptırımlarının Türkiye üzerinde bir baskı aracına dönüşeceğine yönelik öngörüsü ne yazık ki gerçekleşmeye başladı. The New York Times'ın haberine göre ABD’li yetkililer, Türkiye’nin elindeki S-400 sistemlerini Ukrayna’ya gönderme fikrini ortaya attı. S-400’leri Ukrayna'ya gönderme anlaşması, Türkiye’nin F-35 programına yeniden girişini sağlayabilir. İfadeleriyle sunulan haberde Türkiye'nin taraf haline getirilmeye çalışıldığı net bir şekilde yansıyor.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

PKK, ABD Mİ YOKSA RUSYA’NIN MI PİYONU?

PKK elebaşı Duran Kalkan, Soğuk Savaş dönemi olmadığı için tek bir tarafa sırtını yaslayanın kaybedeceğini anlatarak, “Ukrayna yönetimi Soğuk Savaş dönemindeymiş gibi davrandı. ABD’yi seçtiler. Sırtını ABD’ye, NATO’ya, İngiltere’ye yaslayanlar yüzüstü bırakıldı. Ukrayna yönetimi kaybedecek” dedi. SORU; ŞİMDİ PKK ABD Mİ YOKSA RUSYA’NIN MI PİYONU?

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

CİHAT YAYCI 'NIN BOSNA ÖNGÖRÜSÜ GERÇEKLEŞİYOR

Cihat Yaycı , Ukrayna’dan sonra Bosna-Hersek’e dikkat çekmişti ve maalesef Rusya Bosna-Hersek’i tehdit etti; “NATO'ya girmek isterseniz sonunuz Ukrayna'ya benzer.”

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

MEHMET ÖZ 'DEN SEÇİM VAADİ: "TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKACAĞIM"

ABD’de Cumhuriyetçi Partiden Senatör adayı olan Dr. Mehmet Öz, Senatör olarak seçilirse ‘Türk Vatandaşlığı’ndan çıkacağını açıkladı.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

CİHAT YAYCI SAVAŞIN TÜM BOYUTLARINI ANLATTI

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, 15 Mart 2022 tarihli, Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programının konuğu olmuştur. Program içerisinde Yaycı, Ukrayna ve Rusya'daki gelişmeleri, savaşın Türkiye ve küresel ekonomiye yansımalarını değerlendirerek, tarihsel ve güncel verileri içeren bir sunum gerçekleştirmiştir. Programda yer alan sunumlarla birlikte Programın tamamı aşağıda sunulmuştur.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

İSKEÇE'DE TÜRK MİRASI YOK EDİLİYOR

Batı Trakya'daki Yunan zulmü kuvvetlenerek devam ediyor. Müslüman Türk mezarlığı 'kültür soykırımı'na uğruyor!

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

ABD KONGRESİ PUTİN'İ SAVAŞ SUÇLUSU İLAN ETTİ

Dün gece, ABD Senatosu oybirliğiyle Vladimir Putin'i savaş suçlusu olarak kınayan tasarı oyçokluğu ile kabul edildi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

BİDEN UKRAYNA'YA YENİ YARDIM PAKETİNİ AÇIKLAYACAK

ABD Başkanı Biden Türkiye saati ile 18.45'te Ukrayna'ya yeni destekler için basın toplantısı yapacak

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Zelenskiy: "Ukrayna'nın NATO'ya katılmayacağını kabullenmemiz gerekiyor."

Ukrayna Devletbaşkanı Zelenskiy mevcut durumu ve küresel tutumu kabul edercesine; "Ukrayna'nın NATO'ya katılmayacağını kabullenmemiz gerekiyor.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

'İran Medyası Yunan Medyasından Aşağı Kalır Değil'

İran'da yayınlanan “VATAN EMROZ” gazetesi;“Tebriz’den atılan füze Erdoğan’ı salladı” başılığı atarak Türkiye'yi hedef aldı!

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Primakov Doktrini Çerçevesinde Rusya Dış Politikasının Dünü, Bugünü, Yarını

TÜRK DEGS Araştırmacısı Mert Ünlü'nün, "Primakov Doktrini Çerçevesinde Rusya Dış Politikasının Dünü, Bugünü, Yarını" başlıklı çalışması aşağıda sunulmuştur.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Yunan Medyasının Rutini: Cihat Yaycı'ya Yönelik Saldırganlık

Türkiye'den tavizler koparmak amacıyla müzakere ve diplomatik görüşmeleri bir araç haline getiren Yunanistan'ın saldırgan politikaları medyasında da vücut bulmaya devam ediyor. Yunan medyası, Miçotakis'in Türkiye'yi ziyaret ettiği ve diplomatik saygısızlıklarda bulunduğu günlerde olacakları erkenden haber veren Cihat Yaycı'ya saldırdı. Yunan medya platformu Pronews, 14 Mart 2022 tarihli gündeminde Cihat Yaycı'nın bölge ülkelerine yönelik uyarılarını haberleştirerek saldırı üslubunu ve konusunu genişletti.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

ABD'li Cumhuriyetçi Senatörler, Yeni İran Nükleer Anlaşmasını Desteklemeyeceklerini Bildirdiler

50 Cumhuriyetçi ABD senatöründen kırk dokuzunun Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran ile yeni bir nükleer anlaşmayı desteklemeyeceklerini söyleyerek, 2015 anlaşmasını yeniden canlandırma girişimlerine karşı olduklarını vurguladılar.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Cihat Yaycı: Avrasyacı da NATO’cu da mandacı zihniyettir

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, 14 Mart 2022 Sözcü Gazetesi mülakatında Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber Türkiye’de yaşanan Avrasya'cı-NATO'cu tartışmaları değerlendirdi. Yaycı, "Türkiye’nin menfaati ve keskin cepheleşmelerin ülkemize fayda getirmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü Avrasyacı olmak da NATO'cu olmak da mandacı zihniyet demektir" dedi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

HABER GLOBAL'E KONUŞAN YAYCI; ENERJİ SEVKİYATINDA TÜRKİYE ÖN PLANA ÇIKIYOR

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, 14 Mart 2022 tarihinde Haber Global'e Ukrayna-Rusya Savaşı, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve Türkiye'nin bölgedeki durumu hususunda mülakat verdi. Mülakatın tamamı aşağıda sunulmuştur.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

ABD, Rus Uranyumuna Yönelik Yaptırımları Tartışıyor

ABD'nin ilan ettiği yaptırım listesinde bulunmayan Rus Uranyumu geçtiğimiz günlerde gündeme gelerek bir tartışma meselesi haline geldi. Henüz kesin bir karar verilmediğini ilan eden Beyaz Saray yetkilileri, Rus Uranyum tedarikçisi Rosatom'un da yaptırım listesine eklenebileceğine dair sinyaller verdi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Rusya, Batı'ya Giden Ana Doğalgaz Boru Hattını Kapatabilir

BBC'nin haberine göre; Rusya, Batı'nın Rus petrolüne yönelik bir yasakla devam etmesi halinde Almanya'ya giden ana doğalgaz boru hattını kapatabileceğini gündeme getirdi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Emrah İriç'e Konuşan Cihat Yaycı: Lozan Antlaşması’ndan Bir Gram taviz Vermemeliyiz!

11 Mart 2022 tarihinde gazeteci Emrah İriç'in yayın konuğu olan TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Ukrayna-Rusya savaşı, Yunan tavizkarlığı ve hukuksuzluğu ve küresel gündem hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Yayının tamamı aşağıda yazılı halde sunulmuştur.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Rus Düşünce Merkezi "Russian Council"den Yedi Öneri

Rus Düşünce kuruluşu Russian Council'in yayınladığı bir rapora göre; 2020'de üst düzey Rus, Amerikalı ve Avrupalı uzmanlardan oluşan bir grup, hükümetlere Rusya ile NATO arasındaki riskleri azaltmak için bir dizi tavsiye sundu.Öneriler, mevcut kriz sırasında Rusya, ABD ve NATO arasındaki mevcut müzakerelerde ana hatlarıyla belirtilen tutumların ortak noktası olan konuların çoğunu ele alıyordu. Ülkeler bu tavsiyelere göre hareket etselerdi, krize yol açmayacak bir yolda olabilirdik.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Rus Medyası Rosijane: Alman Şansölyesi Olaf Scholz'un Büyükbabası, Nazi-SS Birliklerinin Bir Korgeneraliydi.

Rus medyasında ortaya atılan şaşırtıcı iddiaya göre Alman başbakanı ve Alman Hükümeti kabinesindeki isimlerin aile geçmişlerinde Nazi bağlantıları olduğunu iddia etti.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Rusya'ya Yönelik Yaptırımların Ekonomik Faturası Batı'yı Endişelendiriyor

Rusya'ya yönelik yaptırımlar Batı'daki endişeleri artırmaya başladı. Birçok Avrupalı parlamenter ve iş insanı Batı'nın Rusya'ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımların enerji, tedarik zinciri ve küresel ekonomiyi oldukça olumsuz etkileyeceğine dair görüşlerde bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Cihat Yaycı; Savaşın Yarattığı Risklere Karşı Önlem Almalı ve Ortaya Çıkan Fırsatları da İyi Değerlendirmeliyiz!

Akit TV ekranlarında yayınlanan Gece Ajansı programının 12 Mart 2022 tarihli konuğu olan Cihat Yaycı, Ukrayna-Rusya Savaşı gündemi özelinde küresel ve bölgesel yansımalara dair değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

Devletlerin Arasında Tek Geçerlilik; Menfaattir. Ben Sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin Menfaatine Bakarım

İnternet Haber Platformunun, 11 Mart 2022 tarihli konuğu olan TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un ziyareti özelinde İsrail-Türkiye ilişkilerini ve bu ilişkilerin nasıl Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin menfaatine göre geliştiribilineceğini değerlendirdi. Doğu Akdeniz, Türkiye'nin dış politika hamleleri ve enerji alanında değerlendirmelerde bulunan Cihat Yaycı'nın verdiği röportajın tamamı aşağıda sunulmuştur.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

TGRT'ye Konuk Olan Amiral Yaycı: "Güçlü Türkiye hem Batı'nın hem de Doğu'nun garantisidir!"

Cem Küçük'ün sunduğu, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan Günaydın Türkiye Programnın 11 Mart 2022 tarihli yayın konuğu olan TÜRK DEGS Başkanı Doç.Dr. Cihat Yaycı, Ukrayna-Rusya Savaşına ve konjonktürel gelişmelere dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Bölgesel barış ve uluslararası ilişkiler kapsamında açıklamalarda bulunan Doç.Dr. Cihat Yaycı, Türkiye'nin güç durumu ve küresel güvenliğe etkisi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

ARAZ CAVADBEYLİ'NİN SUNUMUYLA İRAN'DA TÜRKLÜK

İran’da Türklük, Medeni Türklük Hareketi ve Uluslararası Selçuk Medeniyet Merkezi’nin Faaliyetleri

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

İngiltere Parlamentosuna Sözde Ermeni Soykırımını Tanıma Yasa Tasarısı Sunuldu

Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl dönümü haftasında, 9 Kasım Salı günü İngiltere Parlamentosu’nun Avam Kamarası’na Muhafazakar Milletvekili Tim Loughton tarafından “Ermeni Soykırımını Tanıma Yasa Tasarısı” sunuldu. Gerçekleşen birinci oturumda oybirliğiyle onay kararı çıktı. Yasa tasarısı ile ilgili bir sonraki okuma ve oylamanın 18 Mart 2022’de gerçekleşeceği not edildi.

Devamını Oku
BAUDEGS Resim

DENİZ YETKİ ALANLARI AÇISINDAN İSPANYA ÖRNEĞİNE DAİR ABD RAPORUNUN İNCELEMESİ

(LIMITS IN THE SEAS, NO:149, SPAIN Maritime Claims and Boundaries)

Devamını Oku
BAUDEGS Resim