Afganistan İslam Emirliği Pakistan'ın Son Suçlamalarını Reddetti

Sosyal Medyada Paylaş!

Afganistan İslam Emirliği Pakistan'ın Son Suçlamalarını Reddetti

Pakistan ordusu 7 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında Mart ayında Pakistan'ın kuzeyindeki Hayber Pahtunhva eyaletinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısının Afganistan'da planlandığını ve bombacının bir Afgan vatandaşı olduğunu ileri sürmüştü. Saldırı, beş Çinli mühendisin ölümü ile sonuçlanmıştı.

Saldırıda bir canlı bomba Mart ayında Pakistan'ın kuzeybatısındaki bir baraj projesinde çalışan Çinli mühendislerin bulunduğu konvoya bir araçla dalmış ve 6 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Afganistan Savunma Bakanlığı 8 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Pakistan'ın Çinli mühendislere yönelik saldırıda Afganların parmağı olduğu yönündeki iddialarını reddetti. Komşu iki ülke olan Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkiler artan güvensizlik ortamında daha da gerilmekte. 

Afganistan'da Taliban tarafından yönetilen Milli Savunma Bakanlığı sözcüsü Müftü İnayetullah Horazmim "Afganlar bu tür olaylara karışmaz" ifadeleriyle suçlamalara karşı çıkmıştı.

Horazmim, "Bu tür olaylardan Afganistan'ı sorumlu tutmak dikkatleri gerçeklerden uzaklaştırmaya yönelik başarısız bir girişimdir ve bunu şiddetle reddediyoruz" dedi.

Horazmim, "Pakistan Ordusu tarafından sıkı güvenlik koruması altında olan Hayber Pahtunkhva bölgesinde Çin vatandaşlarının öldürülmesi Pakistan güvenlik kurumlarının zayıflığını gösteriyor" dedi

Pakistan ve Afganistan arasındaki ilişkiler son aylarda bozulmuş durumda. İslamabad, Kabil'in Pakistan'ı hedef alan silahlı gruplarla mücadelede yeterince çaba göstermediğini söylüyor ve Mart ayında Pakistan, tıpkı geçtiğimiz dönemde olduğu gibi Afgan topraklarını savaş uçaklarıyla hedef almıştı.

Pakistan geçen yıl, güvenlik güçlerine yönelik düzenlenen canlı bomba saldırılarının çoğunun Afganlar tarafından gerçekleştirildiğini iddia ederek yaklaşık 370.000 kayıtsız Afgan vatandaşını sınır dışı etmiş, Kabil ise bu suçlamayı reddetmişti.

Pakistan askeri sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada Pakistan'da bulunan ve birçoğu altyapı projelerinde çalışan 29.000 Çin vatandaşının güvenliğinin güvenlik kurumları için en öncelikli konu olduğunu söyledi.

Afganistan İslam Emirliği yönetimi ayrıca iktidara geldikleri 2021 Ağustos döneminde Kabil'e resmi olarak büyükelçi atayan ilk ülke olan Çin ile ekonomik bağlar kurmaya çalışıyor ve Pekin'in 65 milyar dolarlık kalkınma ve altyapı yatırımı olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'na (CPEC) katılmak istiyor.

 

Kaynak: Mepa News