Çin kasveti: Asya'daki faiz indirimi hayatı berbat ediyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Çin kasveti: Asya'daki faiz indirimi hayatı berbat ediyor

Yuan Cuma günü keskin bir düşüş yaşadı ve Çin hisseleri kayarak Asya'da piyasaları büyük ölçüde aşağı çekti ve İsviçre'de yatırımcıların politikayı kimin gevşeteceğine dair bahse girmesine neden olan sürpriz bir faiz indiriminin teşvik ettiği hisse senedi rallisini azalttı.

Yatırımcılar ayrıca, Japon hükümet yetkililerinin onu destekleme çabalarına ve merkez bankasının bu hafta başlarında yaptığı tarihi politika değişikliğine rağmen, yen on yılların en düşük seviyelerine geri dönerken yüksek alarmdaydı. Çin'in yuanı keskin bir şekilde zayıflayarak dört ayın en düşük seviyesine geriledi ve psikolojik olarak önemli olan dolar başına 7,2 seviyesini aştı. En son yaklaşık %0,4 düşüşle 7,2243 seviyesindeydi.

Kaynaklar Reuters'e verdiği demeçte, düşüşün ülkenin büyük devlet bankalarının düşüşünü yavaşlatmak amacıyla yuan için dolar satmasına neden olduğunu söyledi. Yuan, Pekin'in dünyanın en büyük ikinci ekonomisini istikrara kavuşturmak için daha fazla teşvik sunması gerektiğine dair artan piyasa beklentileri ve zayıf yen tarafından baskı altına alındı.

China gloom sucks life out of rate cut cheer in Asia | Reuters