NATO'nun "Dynamic Manta 2024" Tatbikatı Başladı

Sosyal Medyada Paylaş!

NATO'nun "Dynamic Manta 2024" Tatbikatı Başladı

NATO'nun su üstü ve deniz altı harbi konularında müttefik ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirmek ve eğitimi seviyesini yükseltmek amacıyla düzenlediği "Dynamic Manta- 2024 (DYMA 24)" tatbikatı 26 Şubat- 8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Türkiye, tatbikata bir denizlatı ve bir fırkateyn ile katıldı.

NATO Müttefik Deniz Komutanlığından (MARCOM) yapılan açıklamaya göre, MARCOM'un organizasyonunda ve İtalya Deniz Kuvvetleri ev sahipliğinde sürecek tatbikata, NATO müttefikleri Türkiye, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya, İngiltere, ve ABD katılım sağlıyor. 

İtalya'nın güneyindeki Sicilya Adası açıklarında icra edilecek tatbikat kapsamında, 9 ülkenin müttefik gemi, denizlatı ve deniz karakol uçkaları ortak eğitimde bir araya gelecek.

Dynamic Manta 2024 tatbikatı, tüm katılımcı ülkelerin birlik ve unsurlarına, sürekli gelişmekte olan su altı ortamında denizaltı mürettebatının, yüzeyin altındaki her türlü tehdide yanıt vermesi konusunda birlikte çalışabilirlik ve yeterliliklerini artırmayı amaçlıyor.

Akdeniz'deki en büyük ve en karmaşık denizaltı savunma harbi çalışması olarak tanımlanan tatbikata, Türk Deniz Kuvvetlerinden bu yıl Preveze sınıfı denizaltılardan TCG Anafartalar (S-356) ile Gabya sınıfı fırkateynlerden TCG Gediz (F-495) katılım sağladı.

 

Kaynak: AA Haber