Yunanistan Savunma Bakanı Dendias:

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias: "Türkiye İHA Konusunda Çok İleride"

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, Adalar (Ege) Denizi'nde "deniz parkı" ilan etme planına Türkiye'nin verdiği tepki hakkında değerlendirmelerde bulundu. Dendias, "Bana göre Türkiye'nin yaptığı kabul edilir bir şey değildi. Yakında neredeyse, (İyon Denizi'ndeki) Antipaksos'ta balık tutacağım zaman Türk Büyükelçisi'ni arayıp 6milin ötesinde balık tutup tutamayacağımı soracağım" dedi.

Dendias, deniz parkı planının doğayı korumaya yönelik bir inisiyatif olduğunu savundu.

Türkiye, Yunanistan'ı deniz parkları konusunda 9 Nisan'da Dışişleri Bakanlığından yaptığı yazılı açıklama ile uyarmıştı. Açıklamada Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Adalar (Ege) Denizi ve İyon Denizi'nde iki yeni deniz parkı ilan edeceğini duyurulduğu konusuna dikkat çekilmişti.

"Yunanistan'ın Ege sorunlarıbağlamında öteden beri hemen her platformda istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlikimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen Yunanistan'ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir.

Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan'a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hussusları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan'a tavsiye ederiz" ifadeleri kullanılmıştı.

Aynı zamanda Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, Türkiye'nin insansız hava araçlarında ilerleme kaydettiğini ve Yunanistan'ın aradaki bu mesafeyi telafi etmesi gerektiğini geride kaldığını ifade etti.

Dendias, "Samimi olmak istiyorum, Türkiye insansız hava araçlarında kendi üretimini yapmakta ciddi bir fırsat yakaladı. Çok ileri adım attı. Biz bunu yeterince erken görmedik. Belki de erken gördük, bu konuda ilerleme kaydetmiş birçok küçük işletme var ama inovasyon sistemimizin bütünü böyle değil, bunu Silahlı Kuvvetlere dahil edip, yüksek sayıda üretim yapacak gibi değil" değerlendirmesinde bulundu.