ABD'DEKİ YAHUDİ ENSTİTÜSÜ: "ABD VE NATO YUNANİSTAN'IN SUNDUĞU FIRSATLARDAN YARARLANMALI!"

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD'deki en etkili Yahudi kuruluşlardan birisi olan Ulusal Güvenlik İşleri Yahudi Enstitüsü (JINSA),  "Dedeağaç'ta ABD-Yunanistan İşbirliğini Geliştirmek" başlıklı değerlendirme de Türkiye'yi düşman Yunanistan'ı ise fırsatlar sunan ülke olarak tanımladı!

JINSA yayınladığı kısa değerlendirme içerisinde Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından Batı'nın enerji güvenliği ve ihtiyacı hususunda güvenlik temelli işbirliklerine daha çok önem verdiğine dikkat çekerek Adalar Denizi'nin kuzeyindeki Dedeağaç Limanının da bu güvenlik ve enerji ihtiyacı hususunda oldukça kritik öneme sahip olduğunun altını çizerek "ABD ve NATO ortakları, limanın ve daha genel olarak Yunanistan'ın sunduğu fırsatlardan acilen yararlanmalı" ifadesinde bulundu. 

Diğer yandan değerlendirme içerisinde Türkiye güvenilmez ve düşman bir ülke olarak tanımlanırken Yunanistan ise Avrupa'nın Rus enerjisine olan tehlikeli bağımlılığını azaltmak ve güvenlik için önemli bir ülke olarak tanımlanıyor. JINSA'nın değerlendirme içerisinde ABD'ye yönelik tavsiyeleri ise şu şekilde sıralanıyor;

Dedeağaç'ın doğal gaz ithalat ve dağıtım kapasitesinin genişletilmesi;

Avrupa'nın enerji altyapısını Rusya'dan güneye doğru döndürmek için ABD desteğini güçlendirmek;

NATO'nun Atina-Kavala yakıt boru hattının Dedeağaç'a ve Doğu Balkanlara uzatılması;

Doğu Avrupa'nın Dedeağaç ile karayolu ve demiryolu bağlantılarını geliştirmek;

Dedeağaç limanını Ruslardan uzak tutmak; ve

ABD'nin Yunanistan ile güvenlik işbirliğini daha geniş anlamda derinleştirmek.

 

 Kaynak;

https://jinsa.org/jinsa_report/strategic-potential-for-us-at-greek-port/