Doğu Akdeniz denkleminde gizli çarpan; Çin.

Sosyal Medyada Paylaş!

ÇİN DİKKATLE İZLENMESİ GEREKEN BİR AKTÖR

Çin, Akdeniz’deki bölgesel denklemin küresel siyaseti etkileyebilme kapasitesi bakımından dikkatle izlenmesi gereken bir aktör. Her ne kadar bölgesel çatışmalardaki tutumuyla doğrudan rol alan bir konumda bulunmasa da özellikle liman yatırımları ve uluslararası ticaret odaklı girişimleri ile Çin’i Akdeniz’in önemli aktörlerinden birisi olarak tanımlamak mümkündür.

Çin liman yatırımları ile birlikte kendi ticaret yollarını oluştururken aynı zamanda bölgede müttefiklik arayışında. Akdeniz’in stratejik anlamda her iki ucunda önemli noktaları olan Cebelitarık ve Süveyş ile birlikte, Portekiz, İspanya, Yunanistan, Türkiye, Malta, Güney Kıbrıs, İsrail, Mısır ve Fas’ta da Çin’in liman yatırımları bulunmaktadır. Çin bu yolla önemli noktalarda deniz aşırı ticaret noktalarına sahip olmakta ve deniz ticaret yolları oluşturmaktadır.

Çin’in Akdeniz’i çevreleyen bir ekonomi stratejisi izlediğini söylemek mümkündür. Bu yollarla Çin mallarının Ortadoğu ve Akdeniz bölgesiyle birlikte Avrupa’ya da kolayca ulaşabildiği de görülmektedir. Çin’in enerji talebi ve ithalatı için de Doğu Akdeniz önemli bir bölge. Hidrokarbon yataklarının geleceği de Çin’in ilgisini çekmekle birlikte, Çin’in bölgeden ve özellikle Körfez ülkelerinden yüksek miktarlarda enerji ithal ettiği biliniyor.