DOĞU AKDENİZ'DE GKRY'NİN OYUNU BOZULUYOR!

Sosyal Medyada Paylaş!

Cihat Yaycı'nın 2012 ve 2020 yılında kaleme aldığı "İsrail Türkiye'nin denizden komşusudur" başlıklı makale Doğu Akdeniz'de nüvelerini vermeye devam ediyor! İsrail ve GKRY, sözde 12 numaralı parseldeki Afrodit sahası hususunda 2020’den sonra yine karşı karşıya geldi!

Cihat Yaycı'nın 2012 ve 2020 yıllarında kaleme aldığı makalelerin sahadaki pratik gerçekliği ortaya çıkmaya devam ediyor. ABD'li Chevron ile sözde 12. parselde arama ve sondaj faaliyetlerine devam eden GKRY'nin gasp ve bölge ülkelerinin egemenliğini yok sayan faaliyetlerine karşı İsrail'den tepki geldi. Haaretz gazetesinin haberine göre; İsrailli yetkililer GKRY'nin tek taraflı yürüttüğü faaliyetlerden ciddi şekilde rahatsız olarak GKRY ile özellikle Afrodit bölgesi hususunda yine karşı karşıya geldi. 

2010 yılında İsrail ile Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması imzalayarak İsrail'e ait olması gereken 4.515 kilometre karelik deniz alanını gasp etmiştir. Cihat Yaycı'nın Doğu Akdeniz'de Yunan-Rum gasp oyununu makale ve haritalarıyla ortaya koymasının ardından bölge ülkelerinde Yunan ve Rum revizyonizmine karşı ciddi bir farkındalık meydana gelmiştir. 2020 yılında ise Cihat Yaycı'nın "İsrail Türkiye'nin Denizden Komşusudur" başlıklı makale İsrail'de ciddi çok ciddi ses getirmiştir. Bugün gelinen noktada bu makalenin ardından İsrail'de meydana gelen farkındalık büyüyürek GKRY-İsrail arasında önemli bir tartışma meselesi haline gelmiştir.

Kaynak; 

https://www.ekathimerini.com/economy/1190230/cyprus-and-israel-at-odds-over-gas-field/?utm_source=dlvr.it&utm_medi

Cihat Yaycı'nın 2020 tarihli makalesi; 

https://dayan.org/content/israel-turkeys-neighbor-across-sea-delimitation-maritime-jurisdiction-areas-between-turkey