ERCAN HAVAALANI’NIN ADININ DEĞİŞMESİNE HALK KARŞIDIR (SABAHATTİN İSMAİL)

Sosyal Medyada Paylaş!

ERCAN HAVAALANI’NIN ADININ DEĞİŞMESİNE HALK KARŞIDIR

 

SABAHATTİN İSMAİL

Bu konuyu 3 yıldır yazmaktan büyük üzüntü duyuyorum ama yazmak zorundayım, çünkü Ercan Havaalanı’nın adını değiştirtmek için başlatılan asap bozucu kampanya 3 yıldır sürüyor ve şimdi yoğunlaştılar.

Bir ara sessizliğe büründüler.

Biz de “herhalde hatalarını anladılar,  vazgeçtiler” diye sevindik...

Meğer matbu formlar bastırmışlar. Köy köy gezerek kahvelerde halka “yeni uçak alanı yapıldı, adı Dr. Fazıl Küçük havaalanı olsun, Ercan ismi eskisinde kalmaya devam etsin” yalanları söyleyerek imza topluyorlarmış.

Muhtarlar ve Belediye Başkanları ile kahvehane sahiplerine bu matbu formaları bırakıp bölge halkına imzalatmaları isteniyormuş!!!

Olacak iş değil!

Şimdi 20 Temmuz’da CB Erdoğan gelerek yeni terminal binasının açılışını yapacak ya, daha da yoğunlaştılar. Önlerinde 4 haftalık bir, zaman var. O güne kadar “ Ercan” adını havaalanından kaldırmak istiyorlar.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar nezdinde girişimlerde bulunuyorlar.

Gazetelerinde “HALK YENİ HAVAALANINA DR. KÜÇÜK’ÜN ADININ VERİLMESİNİ İSTİYOR” diye uyduruk manşetler atıyorlar.

Televizyonlarda ısmarlama kişilerle, ısmarlama programlar yaparak bu yalanı yayıyorlar.

 

SUÇU TÜRKİYE’YE YIKMAK İSTİYORLAR

 

Görüştükleri bazı yetkililer de, “ BİZ DEĞİŞİKLİĞE KARŞIYIZ, AMA BU TALEBİ ANAVATANA SORACAĞIZ.. “ diye gereksiz, mide bulandırıcı açıklamalar yapıyorlar..

Madem ERCAN adının değişmesine karşısınız, Anavatana niye soracaksınız?

Gerçekten bu gereksiz değişikliğe karşıysanız, Anavatana sormaya gerek yok, “olmaz, gereksiz, teknik sorunlar yaratır, vefasızlık olur, halk karşı” dersiniz, konuyu kapatırsınız.

Yoksa amacınız, “ Ne yapalım biz karşıydık ama Türkiye değişiklik istedi” diyerek suçu Anavatanın üstüne yıkmak mı?

Yine başka bazı yetkililerin de, kendilerini ziyaret eden Mehmet Küçük ve ekibine “ Ben isim değişikliği talebinizi destekliyorum. Ancak Türkiye’yi ikna etmeniz gerekiyor. Gidin CB Erdoğan ile konuşun” tavsiyesinde bulundukları da kulağımıza geliyor.

Burada da popülizm yapılıyor ve hedefe yine Türkiye konuyor.

Amaç, “Ne yapayım, ben destek verdim ama Türkiye karşı çıktı” algısı yaratarak Dr. Küçük ailesine şirin görünmektir.

Yani her iki halde de top Türkiye’ye atılmakta ve böylesine gereksiz, absürd bir olayda bile kararlı duruş sergileneceğine, Anavatana saldırılmasına çanak tutulmaktadır.

Bunlar, ne yazık ki bizim sağ-sol siyaset erbabının bayatlamış olan ve artık gına getiren eskimiş  ayak oyunlarıdır.

Oy getirecek ne varsa kendilerine, tepki yaratacak ne varsa Anavatanın hanesine yazarak bugünlere kadar geldiler

ARTIK YETER, BIKTIK! Kararlı duruş Sergileyin. Oy hesabı yapmadan, yaygaradan korkmadan, popülist davranmadan, doğru ne ise, sorumluluğu üstlenerek cesaretle söyleyin. Söylediğinizi bilgi ile savunun, görüşünüzün ve icraatınızın arkasında durun!

 

HALK KARŞI

 

Mehmet Küçük’ün, Halkın Sesi Gazetesi’nin manşetinde yayınlanan “HALK İSTİYOR” iddiasının gerçeği yansıtmadığını görmek için, sosyal medyaya bakmakta yarar vardır.

Sosyal medya ERCAN Havaalanı’nın adının değiştirilmesine sert tepki gösteren yüzlerce yorum ve paylaşımla doludur. Şu ana dek bu gereksiz talebi destekleyen tek bir yoruma rastlamadım.

Konuyu değerlendirdiğim sadece 2 paylaşımıma 1 günde 200 civarında kişi yorum yapmış ve tümü de isim değişikliği talebine karşı çıkarak çok sert tepki vermiştir.

Konuştuğum Mücahit-Mukavemetçi derneklerinin yöneticilerinin tümü de, kendilerinin ve derneklerinin “ şehidimiz Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın adının havaalanından çıkarılmasına kesinlikle karşı olduklarını” ifade etmişlerdir.

Kıbrıs Türk Halkı vefalı bir halktır.

Kurtuluşumuz ve özgürlüğümüz için can veren şehidine sahip çıkmıştır, çıkmaktadır...

 

Sosyal medyadaki büyük tepkiden bu görülmektedir.

 

TBK GAZİLERİNİN TEPKİSİ

 

“Türk Barış Harekatı Gazileri” facebook sayfasında yapılan açıklamada da, Barış Harekatı’na katılan gazilerimiz, gereksiz değişiklik talebine şu ifadelerle tepki göstermişlerdir:

 

-          “ Türk Barış Kuvvetleri Gazilerimiz, gazi ailelerimiz, Türk Barış Kuvvetleri şehit ailelerimiz olarak, mevcut havaalanının isminin değiştirilmesi talebini kabul etmiyoruz. Devam edilirse, protesto yoluna gidileceğini üzülerek şimdiden bildirmek zorundayız. Böylesi bir noktada hassasiyetimiz gözardı edilemez. Sayın Mehmet Küçük ve Halkın Sesi Gazetesi, sağduyu içinde hareket etmenizi ve bir an önce bizleri böylesi sevilen liderimizin isminin önünde buna mecbur bırakmamanızı sizden bekliyoruz “

 

TBK Gazileri, bir diğer tepkilerinde ise şöyle demişlerdir :

 

-          “ Sayın Mehmet Küçük

 

           Halkın Sesi Gazetesi-KKTC

 

Size burdan çağrımızdır. Lütfen düşüncenizden vazgeçin! Halkı ve bizler Türk Barış Kuvvetleri gazi, gazi aileleri ve şehit ailelerini daha fazla üzmeyin. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı için, ömrünü halkına adayan liderimizi de daha fazla huzursuzluk çıkararak rahatsız etmeyin! Bu söylemlere son verin ve siyasetçilerimizi de ikilemde bırakarak, yanlış kararlar almalarına sebep olmayın!. Bizler asla, ama asla şehidimizin isminin saygısızlığa uğrayarak değişmesine karşıyız, kabul etmiyoruz.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı ayağa kalktı, siz daha neyin peşindesiniz? Sizi sağduyulu olmaya davet ediyoruz!  Liderimiz ömrünü adadığı halkına hizmet etti. Yeni yapılacak olan hastaneye ismi verilerek, hizmete devam ederek de anılsın.

Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği Koordinasyon Baskanlığı”

Görüldüğü gibi halkımız, bir bütün olarak ayağa kalkmıştır.

Bu sese, bu birlikteliğe ve bu tepkilere kulak verin, sakın ola, dolduruşa gelip yanlış bir adım atmayın!