GKRY Enerji Bakanı Papanastasiou GKRY'nin Sözde MEB'indeki Doğal Gaz ve Mevduat Stratejisi Hakkında

Sosyal Medyada Paylaş!

Enerji Bakanı Yorgo Papanastasiou, GKRY'nin stratejisinin GKRY Hidrokarbon Şirketi ile Bakanlık tarafından düzenlenen çalıştaya davet edilen şirketlerin stratejisiyle pek çok açıdan örtüştüğünü ve " olumsuz imajı olan her türlü yayının yanlış olduğunu " söyledi.

Papanastasiou Çarşamba günü GKRY'nin gaz stratejisiyle ilgili yeni açıklamalarla geri döndü, raporları reddetti ve müzakerelerin işleyişini açıkladı.

Bakanın toplantısının ardından basına yaptığı açıklamalarda, çalıştaya ilişkin kendisinin de söylediği gibi yanlış bazı izlenimler yaratan yayınlardan söz etti. Bunun tam bir başarı olduğunu ve amacının, devletin stratejisini " bunun (stratejinin) onların stratejileriyle eşleşip eşleşmediğini görmek için " petrol ve gaz şirketlerinin önüne koyabilmesi olduğunu yineledi .

Belirli şirketleri ve öncelikle GKRY'nin MEB'inde ve İsrail'in MEB'inde bulunan şirketleri seçtik ve stratejimizde bize yardımcı olacak bilgi birikimine sahip şirketler ve gazı alıp pazarlara götürecek diğerleri bulduk. " dedi.

Bakan, GKRY'Nin stratejisinin birçok noktada davet edilen şirketlerin stratejisiyle örtüştüğünü ve " olumsuz imajı olan her türlü yayının yanlış olduğunu " söyledi.

 Papanastasiou, "stratejik planımızın ucuz elektrik olduğunu, bu nedenle boru hattıyla gaz halinde gelmek için düşük maliyetli doğal gaza ihtiyacımız olduğunu ve İsrail'den Vasilikos'a bir boru hattına ilgi duyduğumuzu" açıkladı.

Böylece birincil hedefe ulaşıldı. İkinci hedef, altyapının bir maliyeti olduğu için bir alternatif yaratmaktı, o da sıvılaştırma Avrupa'daki pazarlara gitmekti. Buna gerek olmayabilir çünkü ilk hedefimiz var. " .

Papanastasiou, Hükümetin bizi yeşil enerjiye yönlendirmek için doğal gazın bir geçiş ürünü olduğu gerçeğine odaklandığını söyledi. Yeşil enerjinin hedefimiz olduğunu ve bu planımızın Cumhurbaşkanı'na iletildiğini açıkladı.

Bakan, son çalıştayın yeşil enerjiye odaklandığını söylerken, yataklarımızın GKRY MEB'inde küçük ve dağınık olduğuna dair bazı haberlere yanıt verirken, şu anda Mısır ile geçmişten gelen bir taahhüt olduğunu söyledi.

Altyapısının muhtemelen doğru yönde olduğunu, ancak GKRY'nin kendi gelirini sağlaması gerektiğini ve " Aphrodite " yönetici şirketinin mevduat için güncellenmiş planını taslak halinde hazırladığını söyledi. Üzerinde çalışıldığını ve bazı noktaların beğenildiğini, bazılarının ise beğenilmediğini söyledi.

Biri, 2028'deki büyüme zamanı, çünkü mevduat 2011'den beri oturuyor. Bunu düzeltmeye hazır olduğumuzda, kendi stratejimize daha yakın olmak için istişareler yapılacak. " .

İsrail'den gelen boru hattının ne zaman hazır olacağı sorulduğunda, bu da tüketiciler için daha düşük maliyetlerle sonuçlanacak, şirketlerin doğal gaz arzı için bir boru hattı inşa etmeye ilgi duyduğunu ve bu ilgiyi bu ay dile getirmesinin beklendiğini söyledi. Bir sonraki adımın bu olayın anlaşmalara dönüştürülmesi olduğunu açıkladı.

Bakana göre, yatırım kararı alındığında ve konvansiyonel elektrik üretimi için arz edilecek doğal gaz olduğunda, İsrail'den Vasilikos'a boru hattının 18 ay süreceğini söyledi.

Devletlerarası anlaşma yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Bakan, devletler arası anlaşmaların tek başına çözüm sağlamadığını, projenin yerleştirilmesi için çerçeve oluşturduğunu açıkladı. Venüs çevresinde altyapının olmadığını söyledi.

Chevron'un bu yöndeki planları sorulduğunda, değerlendirmeler yaptıklarını ve güncellenmiş bir şekilde bize teklif sunduklarını söyledi.

 

Ona göre, Mısır'da belirli bir çıkarma altyapısı belirtilir ve oradan karadaki altyapı yoluyla belirli bir sıvılaştırma terminaline iletilecektir. Onları Venüs'e bağlamak için başka bir altyapıya ihtiyacınız var ve bu zaman alıyor " dedi. Değerlendirmenin 2028'i gösterdiğini ancak daha erken, " belki 2027 veya daha önce " olabileceğine inandığını da sözlerine ekledi .