İtalya’dan Kuşak-Yol Girişimden Geri Adım Atma Sinyalleri

Sosyal Medyada Paylaş!

İtalya’dan Kuşak-Yol Girişimden Geri Adım Atma Sinyalleri

Çin öncülüğünde başlatılan ve tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinden ulaştırma ve altyapı projeleriyle Doğu-Batı ticaretini tekrar canlandırmayı amaçlayan Kuşak ve Yol Girişimi’ne İtalya 2019’da katılma kararı almıştı. İtalya, 2019’da BRI’ye katılan ilk gelişmiş ekonomi olmuş ve bu gelişme Avrupa tarafından eleştirilmişti.

Yerel basına demeç veren İtalya Savunma Bakanı Guido Crosettto, ülkesinin “İpek Yolu” olarak da anılan Kuşak ve Yol Girişimine katılmasının ‘doğaçlama ve berbat’ bir karar olduğunu ifade etti. Crosetto, Kuşak ve Yol Girişimi’ne katıldıktan sonra İtalya’nın ithalatının kayda değer bir gelişme göstermediğini ve Çin’in anlaşmanın ‘tek kazananı’ olduğunu ileri sürdü.

İtalya Savunma Bakanı Crosetto, Pekin’in dünya sahnesinde giderek daha iddialı davrandığını ve İtalya’nın da ‘felaket yaratmadan’ geri çekilme yollarını düşünmesini gerektiğini belirtti. Crosetto, “Bugünün sorunu (Kuşak ve Yol Girişimi’nden) çekilirken, (Pekin ile) ilişkilere zarar vermemenin yolunu bulmaktır. Çünkü Çin, hem rakibimiz hem ortağımız” dedi.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Mayıs ayında Kuşak ve Yol Girişimi’nden çekilme ihtimalini konuşmak için Çin ile masaya oturma talebini dile getirmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Venbin konuya ilişkin iki ülkenin de girişimden ‘verimli sonuçlar’ aldığını söylemişti. Peki yönetimi Mayıs ayında İtalya tarafından gönderilen sinyallerden bu yana İtalya’yı anlaşmayı yenilemeye ikna etmek için diplomatik çaba içerisine girdi ve pek çok kez ülkeye diplomatik üst düzey ziyaretler gerçekleştirdi.

İtalya, 2023 yılının Aralık ayına dek Kuşak ve Yol Girişiminden resmi bir çekilme talebinde bulunmazsa girişim anlaşması Mart 2024’te kendiliğinden yenilenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-europe-66354362