NADİR TOPRAK ELEMENTİ ZENGİNİ: TÜRKİYE

Sosyal Medyada Paylaş!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de dünyanın en büyük nadir toprak elementi rezervlerinden birisi bulundu. 694 milyon tonluk nadir toprak elementi rezervi Eskişehir'de keşfedildi. Endüstri ve birçok farklı sektör için kritik önem taşıyan nadir toprak elementi dünyadaki dengeleri ve elementlerin tedarik zincirini değiştirebilecek bir potansiyele sahip. 

17 metalik elementten meydana gelen bir set olan nadir toprak elementleri (NTE), birçok yüksek teknolojili cihazın önemli bir bileşeni olarak karşımıza çıkıyor. Bu elementler özellikle cep telefonları, sabit diskler, monitörler, elektrikli ve hibrit otomobiller de dahil olmak üzere 200'den fazla üründe kullanılıyor. Enerji Bakanlığı, bu rezervin dünyada Çin'in 800 milyon tonluk rezervinin ardından ikinci en büyük rezerv olarak kayda geçtiğini bildirmişti. Rezervin bin yıllık küresel talebi karşılamaya yeteceğini belirtti.

Diğer yandan, nadir toprak elementleri F-35 uçakları için de ciddi bir öneme sahip çünkü üretilen her bir F-35 uçağında 400 kilodan fazla nadir toprak elementi kullanılıyor!