NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO’nun Beklentisini Açıkladı

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO’nun Beklentisini Açıkladı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'te düzenlenen NATO-Savunma NATO-Sanayi Forumu'nda konuşma yaptı.

Stoltenberg, ittifak olarak üyelerden savunma harcamalarını artırmalarını beklediklerini söyledi. Stoltenberg, "Özgürlüğümüzü savunmanın yanlış bir tarafı yok" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun daha istikrarsız bir dünyada kendisini uzun vadeye göre hazırlaması gerektiğini, bu çerçevede savunma sanayisinde üretimin artırılmasının önem arz ettiğini söyledi.

Stoltenberg, savunma sanayisi olmadan caydırıcılık, savunma ve güvenlik olmayacağını belirtti. "Bazı yatırımcılar yanlış yönlendirilmiş şekilde savunma sanayisine yatırımın etik olmadığı fikrine sahip." Dedi.

Stoltenberg, "NATO müttefiklerini savunmak için silah üretmenin, özgürlüğümüzü savunmanın, Ukraynalı askerlerin ülkelerini savunmasına yardım etmenin etik olmayan bir tarafı yok." ifadesini kullandı.

NATO'nun savunma sanayisi ile ilişkilerinin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Ukrayna'daki bu savaş bittikten sonra savaş öncesi döneme geri dönüş artık mümkün değil. Artık daha saldırgan bir Rusya ve daha iddialı bir Çin ve daha istikrarsız bir dünya ile karşı karşıyayız. Bu nedenle kendimizi uzun vadeye göre hazırlamalıyız." İfadelerini kullandı.

NATO ülkelerinin gayrisafi yurt içi hasılalarının yüzde 2'sini savunma harcamalarına ayırma beklentisini tekrarlanırken, Avrupa ülkelerinde bu oranın Soğuk Savaş döneminde yüzde 3 olduğunu, son yıllarda ise yüzde 1,5 civarında seyrettiğini belirtti. Stoltenberg, bunun yüzde 2'ye çıkarılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Stoltenberg konuşmasında savunma sanayisinde üretimin neden artırılması gerektiğini hükümetlere, meclislere ve kamuoyuna anlatmak için çabaladıklarına yer verdi.

Yıkıcı teknolojilerin geliştiği bir dönemden geçildiğine işaret eden Stoltenberg, yapay zeka, otonom sistemler, biyoteknoloji ve kuantum gibi ilerleyen teknolojiler bulunduğunu, NATO'nun teknolojik gelişmeler üzerine çalışmalarını artırdığını bildirdi.

 

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/dunya