YUNANİSTAN ŞİMDİ DE CİHAT YAYCI'NIN ALTIN FRANK ÖNERİSİNE TEPKİ GÖSTERDİ!

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan şimdi de Cihat Yaycı'nın Altın Frank'a geçilmesi önerisi çerçevesinde Boğaz geçiş ücretlerinin 5 kat artırılmasına Yunanistan başta armatörleri olmak üzere tepki gösterdi.

Türkiye'nin bu kararını "oldukça ani" karar olarak yorumlayan Yunan armatörler, Türkiye'nin Yunanistan ekonomisine saldırdığını belirterek Türkiye'yi suçlayıcı ifadelerde bulundular. 7 Ekim 2022 itibariyle Türkiye'nin geçiş ücretleri hususunda 5 kat artırıma gidiyor. Uzun zamandır Türkiye'nin Montrö Sözleşmesi'nin Birinci Lahikası gereğince Altın Frank uygulaması ile Boğazlar'dan asgari 2.5-3 milyar dolar kazanması gerektiğini belirten Cihat Yaycı; Türkiye’nin Altın Frank kurunu sabitlemesi neticesinde 30 yılda oluşan milyarlarca dolarlık ekonomik kayıp ne yazık ki buzdağının ancak görünen yüzü. Şu anda 5 kat artırma ile gelirimiz yaklaşık 150 milyon dolardan 750 milyon dolara çıktı fakat bu rakam hala Türkiye’nin elde etmesi gereken hakkın karşılığı değil. Yapılacak makul artışlarla Altın Frank karşılığına net bir şekilde dönülmesiyle ülkemizin elde edeceği gelir yıllık 3 milyar doları aşacak" değerlendirmesinde de bulunmuştu.

Tüm bu açıklamalar neticesinde Yunanistan, Cihat Yaycı'nın öneri ve fikirlerini bu alanda da bir hedef haline getirdi.

Kaynak; 

https://www.pentapostagma.gr/kosmos/rosia/7114388_giati-oi-toyrkoi-ebalan-dysbastakto-haratsi-gia-ta-stena-toy-bosporoy-stohos