Yunanistan; 'Türkiye'nin Faaliyetleri 2019 ve 2020'yi Hatırlatıyor'

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye'nin son zamanlarda hukuk ve diplomasiyi Yunanistan'a karşı etkin şekilde kullanmasıyla birlikte Yunanistan tarafında endişeler artmaya başladı. Yunan medyası, Türkiye'nin etkin diplomatik ve hukuki çıkışlarının 2019 ve 2020 yılındaki etkin Mavi Vatan çıkışlarına benzediğine yer veriyor. 

Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi'ndeki faaliyetlerini yoğunlaştırdığını belirten Yunan medyası, 2022 yaz aylarının Yunanistan açısından gergin geçeceğini ifade eden haberlere yer veriyor. Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya vetosunu da kendi açısından bir ittifak kozuna dönüştürmeye çalışan Yunanistan, bu konuyu özellikle gündemde tutmak için medya araçlarının tamamıyla Türkiye'nin güvenlik kaygılarını ve hukuki hak kullanımını hedef almaya da devam ediyor. Yunanistan, ABD'nin Türkiye'ye satmakta istekli olduğu F-16'ları da engellemek için ciddi bir çaba sarf ediyor. Bu bağlamda F-16'ların Türkiye'ye satılmasında en önemli engelin ABD Kongresi olduğu ve Yunanistan tüm imkanlarıyla Kongre'ye yönelik algı ve Türk karşıtı propagandayı artıracağı yine Yunan medyasında özellikle ifade edilenler arasında. 

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta güvenlik artırıcı hamlelerini de eleştiren Yunanistan özellikle Türk dış politikasının Mısır, İsrail gibi ülkelerle ilişkiler inşa etmesine karşı da ciddi bir endişe taşıyor.

Kaynak;  

https://www.tovima.gr/2022/05/30/politics/i-nea-zaria-tou-erntogan/